Zdaniem Ewy Usowicz, która w „Rzeczpospolitej" komentuje wojnę o Trybunał „PiS uruchomił cały arsenał prawny" i „wykorzystał go bardzo umiejętnie". „Unieważnienie wszystkich uchwał powołujących piątkę sędziów PO – to sejmowy precedens, ale nie ma się od niego jak odwołać!" – pisze Usowicz.

W „Wyborczej" Ewa Siedlecka ocenia, że „walcząc z Trybunałem Konstytucyjnym, PiS tworzy chaos pseudoprawny w nadziei, że z tak zamotanej sytuacji nie będzie wyjścia". I też zauważa, że „nie ma organu, który mógłby to (bezprawność owych uchwał – red.) stwierdzić". 

O co chodzi partii Jarosława Kaczyńskiego? Jak analizuje na „Rzeczpospolita", „o nową interpretację konstytucji lub tylko o zapewnienie przychylności Trybunału dla projektów PiS"

Na to, że konflikt o Trybunał stawia prezydenta przed wielkim wyzwaniem zwraca zaś uwagę Michał Szułdrzyński. „Od niego zależeć będzie, czy PiS będzie ostre w retoryce, lecz nie wyjdzie poza ramy przyjęte w zachodnich demokracjach, czy też pozwoli na takie naginanie prawa, by nie zmieniając konstytucji, mogło de facto zmieniać ustrój" – pisze w komentarzu w „Rzeczpospolitej"

„Dziennik Gazeta Prawna" kwituje spór o Trybunał rozmową z Pawłem Śpiewakiem. „Nie ma powodu, by sądzić, że choć Platforma wybrała dobrych kandydatów, to PiS wybierze samych złych – mówi socjolog.

Podobnie spokojnego podejścia do sprawy nie znajdziemy w „Wyborczej", która piórem Macieja Stasińskiego zarzuca PiS uzurpację i odmawia zwycięskiej w wyborach partii legitymacji do przeprowadzania zmian, które publicysta gazety w komentarzu „Zuchwałość opryczników" nazywa „wywracaniem naszego ustroju do góry nogami".

W „GW" ponadto na jednej tylko stronie (numer 4): Piotr Miączyński i Leszek Kostrzewski twierdzą, że polskie sklepy zapłacą za to, iż „PiS zbiera pieniądze na dzieci", Monika Olejnik pyta, „czy Kaczyński odwoła święta Bożego Narodzenia", a redakcja zapowiada magazyn świąteczny z rozmową „Rozpad imperium PiS już wkrótce".

Na pierwszej stronie „Wyborcza" donosi, że „Wilki wracają do Polski". Ale to już chyba nie jest artykuł o PiS.  Nie wszystkim fiksacja na punkcie jednej partii przesłania świat.

W „Rzeczpospolitej" wywiad z premier Beatą Szydło, która składa ważne deklaracje dotyczące realizacji wyborczych obietnic.

Jest też szalenie niepokojący tekst o dojrzewających w kilku europejskich stolicach pomysłach na ograniczenie strefy Schengen, poza którą miałyby się znaleźć Polska, Włochy czy Francja, a co jeszcze gorsze – na zmniejszenie funduszy spójności tym krajom, które nie dość entuzjastycznie prezentują europejską solidarność w kwestii uchodźców.

 W „DGP" przeczytamy o zaskakującym losie danych osobowych polskich żołnierzy, które trafiły do Niemiec. 

„Superexpress" zaś opisuje finanse fundacji Fundacji Rzecznik Praw Rodziców, którą założyli Karolina i Tomasz Elbanowscy. Małźeństwo zaciekle zwalczające reformę sześciolatków jest o krok od sukcesu, bo nowy rząd obiecuje jej odwrócenie. Tabloid w tytule krzyczy: „Świetny biznes na 6-latkach" „7700 zł pensji!", ale w tekście cytuje panią Karolinę, która zapewnia: „Nie dorabiamy się na fundacji"