W tym roku przypada 25. rocznica powstania Grupy Wyszehradzkiej, zwanej także grupą V4. Z tej okazji proszę przyjąć serdeczne gratulacje ode mnie jako przedstawiciela Japonii, kraju, będącego od dawna przyjacielem Grupy oraz partnerem podzielającym uniwersalne wartości.
Japonia jako pierwszy kraj azjatycki rozpoczęła współpracę z V4 już w 2003 roku. Bardzo się cieszę, że współpraca ta przynosi wymierne efekty, a pozycja krajów Grupy na świecie i w Unii Europejskiej stale rośnie, o czym świadczy wybór Polaka, Donalda Tuska, na przewodniczącego Rady Europejskiej.
W ostatnim czasie doszło do znaczącego poszerzenia i pogłębienia zakresu współpracy pomiędzy V4 a Japonią. Obecnie na terenie krajów Grupy działa ok. 680 japońskich przedsiębiorstw, które dają zatrudnienie łącznie ponad 120 tysiącom ludzi i w ten sposób przyczyniają się do dynamicznego rozwoju gospodarczego tych krajów.
Walory turystyczno-krajoznawcze, jak również konkurencyjne środowisko biznesowe krajów należących do V4 przyciągają corocznie ponad 300 tysięcy Japończyków. Kraje te prowadzą też wspólnie z Japonią liczne projekty naukowe. Nasze narody wzajemnie darzą swoje kultury szacunkiem i sympatią, a kultura i sztuka krajów wyszehradzkich, zwłaszcza muzyka, cieszy się w Japonii dużą popularnością.
W listopadzie ubiegłego roku miałem okazję wziąć udział w rozmowach z ministrami spraw zagranicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej na spotkaniu w formule „4+1”. Rozmowy z moimi kolegami z V4 zawsze są dla mnie okazją do spojrzenia na sprawy z nowej perspektywy. Moim zdaniem, współpraca w zakresie pomocy międzynarodowej udzielanej innym krajom czy też na polu naukowym może się rozwijać, gdyż pomimo dzielącej nas odległości geograficznej mamy ze sobą wiele wspólnego.