We wtorek prezydent Bronisław Komorowski odwiedził kongres Związku Miast Polskich i zachęcał samorządowców do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Widać, że rada prezydenta Komorowskiego spotkała się z natychmiastową reakcją. Wśród pomysłodawców znaleźli się m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz, a także prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Pomysł ten nie jest jednak czymś nowym,  a jego wprowadzenie powrotem do przeszłości. Do 2001 r. samorządowcy mogli zasiadać w parlamencie, zarówno w Sejmie, jak w Senacie.

Prezydenci miast nie mieliby w najbliższych wyborach do Senatu większych trudności ze zwycięstwem - uważa dr Jarosław Flis, politolog z UJ.?

Nie rozumiemy obaw ekspertów. Przecież takie rozwiązanie to idealny pomysł na realizację hasła wyborczego PO o "tanim państwie". Chcielibyśmy jednak zmodyfikować pomysł samorządowców i zaproponować łączenie stanowisk Marszałka Sejmu i Senatu, a także wprowadzenia urzędu Głowy Państwa Polskiego zamiast funkcji premiera i prezydenta. Czyli, co? Czas na prawybory?