„Od sauny ?do urzędu kanclerza”

Publikacja: 06.06.2013 19:52

W „Rzeczpospolitej" z 1–2 czerwca br. ukazał się artykuł Piotra Jendroszczyka nawiązujący do książki R.G. Reutha i G. Lachmanna „Das erste Leben der Angela M"

. Autor przytacza główną tezę tej książki – jakoby Angela Merkel była w młodości marksistką i propagandzistką komunizmu. W związku z tym zwracamy się z prośbą do Redakcji o opublikowanie poniższego listu.

Angela Merkel od połowy lat 80. do końca swojej kariery naukowej utrzymywała bliskie kontakty naukowe z polskimi chemikami kwantowymi. W latach 1985, 1987 i 1989 uczestniczyła w międzynarodowych szkołach chemii kwantowej organizowanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Szkoły te były pomyślane jako swoiste okno na świat dla młodych chemików kwantowych z Europy Wschodniej. Oficjalnym językiem szkół był język angielski, a wśród wykładowców znajdowali się najwybitniejsi uczeni z całego świata. Dzięki nieskrępowanej atmosferze, swobodnej wymianie myśli zarówno naukowej, jak i polityczno-społecznej, szkoły przyczyniły się nie tylko do pogłębienia wiedzy, ale do tworzenia trwałych przyjaźni i kształtowania poglądów ich uczestników. Więzy przyjaźni pomiędzy Angelą Merkel a uczestnikami tych szkół trwają do dziś, czego wyrazem są spotkania polskich, czeskich, słowackich uczestników szkół z Angelą Merkel w czasie jej wizyt w tych krajach.

Pamiętamy dyskusje na tematy polityczne z Angelą Merkel. To, że uczestnicy tych dyskusji mieli krytyczny stosunek do systemu panującego w Europie Wschodniej, było czymś zupełnie oczywistym. Nieliczni zwolennicy tego systemu w dyskusjach nie uczestniczyli. Pamiętamy, że z wielką sympatią i nadzieją obserwowała przemiany polityczne w Polsce. Kiedy od 13 do 19 listopada 1989 roku Angela Merkel była gościem w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dyskusje na temat szybko postępujących przemian w Europie Wschodniej, a szczególnie w NRD, i pozytywnej roli, jaką odgrywa w tych przemianach „Solidarność”, zajmowały większość czasu, który nie był poświęcony nauce, a jednym z nieoficjalnych punktów programu była jej wizyta w toruńskim zarządzie regionu NSZZ „Solidarność”. Zaoszczędzone z wypłaconych przez UMK diet pieniądze Angela Merkel przekazała wówczas na rzecz „Solidarności”.

—Grzegorz Chałasiński


Karol Jankowski


Bogumił Jeziorski


Jacek Karwowski


Lucjan Piela



Sygnatariusze tego oświadczenia są wykładowcami szkół w Bachotku, profesorami fizyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (K.J. i J.K.) oraz chemii na Uniwersytecie Warszawskim (G.Ch., B.J. i L.P.)

Publicystyka
Jędrzej Bielecki: Karol Nawrocki w Białym Domu. Niedźwiedzia przysługa Donalda Trumpa
analizy
Likwidacja „Niepodległej” była błędem. W Dzień Flagi improwizujemy
Publicystyka
Roman Kuźniar: 100 dni Donalda Trumpa – imperializm bez misji
Publicystyka
Weekend straconych szans – PiS przejmuje inicjatywę w kampanii prezydenckiej?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
felietony
Marek A. Cichocki: Upadek Klausa Schwaba z Davos odkrywa prawdę o zachodnim liberalizmie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne