Była to jedna z największych akcji w historii CBŚP wymierzona w przestępczość farmaceutyczną. Przejęto w jej trakcie kilkanaście ton ton sfałszowanych produktów leczniczych (głównie sterydów anabolicznych) kilka ton komponentów niezbędnych do ich produkcji oraz 18 urządzeń wartych około 20 mln zł. Zatrzymano dziewięciu podejrzanych.
Udział w akcji wzięło ponad 130 funkcjonariuszy. Byli wśród nich m. in. eksperci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC), Żandarmerii Wojskowej, POLADA oraz Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).
Czytaj więcej
Najważniejszą sprawą w całej historii polskiego systemu antydopingowego pozostaje przypadek braci Zielińskich. Rozmowa z Michałem Rynkowskim, szefem Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA)
Historyczna akcja CBŚP. Olbrzymie pieniądze, dziewięciu zatrzymanych
Nielegalna produkcja odbywała się w województwach wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim. Towar sprzedawano za pośrednictwem stron internetowych. Śledczy ustalili, że gang mógł działać w ten sposób od ponad roku i wprowadził w tym czasie do obrotu sfałszowane leki o wartości co najmniej 2 mln złotych.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące m. in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, narażenia na utratę zdrowia lub życia innych osób oraz produkcji i handlu sfałszowanymi produktami leczniczymi z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu. Dodatkowo jednej osobie śledczy zarzucają kierowanie tym gangiem.