Przemytnicy, którzy dotychczas zarabiali pobierając od imigrantów opłaty za przerzucenie ich przez Morze Śródziemne do Europy, teraz znaleźli nowe źródło zarobku - korzystając z chaosu i słabości władz centralnych Libii organizują w tym kraju współczesne targi niewolników, na których handlują imigrantami.

CNN opisuje wykonane telefonem komórkowym nagranie, na którym Afrykanin jest sprzedawany kupcowi jako "duży i silny chłopak do pracy na roli".

Z kolei w Trypolisie, stolicy Libii, miało dojść do aukcji na której cena za mężczyznę miała wzrosnąć z 500 do 650 dolarów. Niektórzy inni "wystawieni" na aukcji byli sprzedawani za zaledwie 400 dolarów.

- Czy ktoś potrzebuje górnika? To jest górnik - duży, silny mężczyzna - miał zachęcać do zakupu przeprowadzający aukcję.

Pojawienie się handlu niewolnikami w Libii to efekt zajęcia przez służby europejskie i libijskie większości jednostek wodnych, należących do przemytników. W efekcie nie mają oni czym przewieźć przybywających do Libii imigrantów do Europy.

Libijskie władze twierdzą, że wiedzą o działaniu przemytników w tym kraju, ale dotychczas nie docierały do nich informacje o aukcjach niewolników. - Wsadzają na łódkę 100 osób, tym ludziom albo się uda, albo nie - mówi porucznik Naser Hazam z rządowej Agencji walczącej z przemytem ludzi. - Jeśli przemytnik dostanie pieniądze nie interesuje go, czy imigrant dotrze do Europy czy utonie w morzu - dodaje.

Wcześniejsze śledztwo dziennikarskie "Newsweeka" wykazało, że przemytnicy przyciągają setki imigrantów z Afryki (m.in. z Egiptu, Sudanu i Syrii) wykorzystując do tego celu media społecznościowe.

W 2015 roku na Facebooku można było dowiedzieć się, że za podróż z Sudanu do Libii, a następnie do Włoch matka z córką muszą zapłacić 3500 dolarów.

W 2016 roku w Morzu Śródziemnym, przy próbie dostania się do Europy, utonęło 5079 imigrantów.