14-letnia dziewczyna, Valentina Orellana-Peralta, została przypadkowo zastrzelona w sklepie w North Hollywood 23 grudnia, kiedy policjant otworzył ogień do mężczyzny, który bił innego klienta sklepu.

Podejrzany został zabity. Policja poinformowała, że jedna kula z broni funkcjonariusza najwyraźniej przebiła ścianę przymierzalni, gdzie dziewczyna ukrywała się wspólnie z matką. Nabój trafił w klatkę piersiową, a nastolatka zmarła w ramionach swojej matki.

- To tak, jakby całe moje serce zostało wyrwane z ciała - powiedział ojciec zmarłej, Juan Pablo Orellana Larenas. - Chcemy sprawiedliwości dla naszej córki. Życie Valentiny miało znaczenie - dodał.

Rodzice płakali, gdy stali obok wieńca z kwiatami i zdjęciami ich urodzonej w Chile córki. Na szyi nosili znaki, które brzmiały "sprawiedliwość dla mojej córki" napisane zarówno w języku angielskim jak i hiszpańskim.

Rodzice i ich prawnicy nie sprecyzowali, w jaki sposób chcieliby, aby sprawiedliwość została wymierzona.

Orellana-Peralta urodziła się i wychowała w stolicy Chile, Santiago, i przyjechała do Stanów Zjednoczonych sześć miesięcy temu z matką, aby odwiedzić starszą siostrę - donosi "Los Angeles Times". Rodzina chciała pozostać w USA na stałe.

Szef policji Michel Moore wydał oświadczenie, w którym obiecał "dokładne, kompletne i przejrzyste" dochodzenie. Kalifornijskie biuro prokuratora generalnego również rozpoczęło niezależne śledztwo.

W poniedziałek w mediach opublikowano nagranie z miejsca zdarzenia. Na filmie widać agresywnego napastnika. Mężczyzna atakował innych klientów sklepu. Wykorzystywał do tego m.in. metalową zapinkę do roweru. 

Gdy policjanci przybyli na miejsce, napastnik bił kobietę. W jego stronę oddano trzy strzały. Za jego plecami znajdowała się przymierzalnia, w której schowała się nastolatka.

Mężczyzna, zidentyfikowany jako 24-letni Daniel Elena-Lopez, zmarł na miejscu. "Los Angeles Times" poinformował, że miał on na swoim koncie kilka wyroków za drobne przestępstwa.

Funkcjonariuszy, którzy oddał strzały, do czasu zakończenia dochodzenia będzie przebywał na urlopie adminitracyjnym.