Departament Sprawiedliwości oskarżył Rona Rockwella Hansena o to, że ten miał przy sobie materiały zawierające informacje niejawne w momencie, gdy został aresztowany w ubiegłą sobotę. W momencie aresztowania Hansen był w drodze na samolot, którym miał polecieć do Chin.
Hansen, mieszkaniec Syracuse w Utah to emerytowany żołnierz, który biegle posługuje się językiem mandaryńskim i rosyjskim. W 2006 roku został zwerbowany do agencji wywiadu wojskowego. Jego rolą było werbowanie agentów dla amerykańskiego wywiadu poza granicami kraju.
W Pekinie Hansen nawiązał kontakt z chińskim wywiadem i przez lata w kontaktach z FBI i CIA utrzymywał, że jest podwójnym agentem działającym na korzyść USA.
Według śledczych Hansen regularnie spotykał się z agentami chińskiego wywiadu, o czym nie informował swoich przełożonych, używał telefonów komórkowych dostarczonych mu przez Chińczyków i wchodził w posiadanie tajnych informacji, do których nie powinien mieć dostępu.
Śledczy ustalili, że Hansen miał poważne problemy finansowe w latach 2013-2016, kiedy jego zadłużenie wynosiło kilkaset tysięcy dolarów. W tamtym czasie, a także później, otrzymał od Chińczyków ponad 800 tysięcy dolarów.