Salvini zamknął porty dla statków ratujących rozbitków, zmuszając dziesiątki migrantów uratowanych z Morza Śródziemnego do koczowania przez trzy tygodnie na pokładzie hiszpańskiego statku ratunkowego.

W dniu otwarcia rozprawy sędzia dopuścił do złożenia zeznań wszystkich świadków przedstawionych przez obie strony. Są wśród nich min. hollywoodzki aktor Richard Gere, który był na pokładzie statku "Open Arms", a także były premier Giuseppe Conte i członkowie jego gabinetu.

Oskarżony kpił z obecności Richarda Gere. - Zastanawiam się, czy to poważne, że Richard Gere z Hollywood będzie zeznawał na temat mojego zachowania – powiedział dziennikarzom przed sądem. Richard Gere przypłynął z pomocą humanitarną na pokład hiszpańskiego statku Open Arms, zanim ten zacumował po 19 dniach na morzu na wyspie Lampedusa.

Czytaj więcej

Matteo Salvini
Matteo Salvini stanie przed sądem za przetrzymywanie "Open Arms"

Salvini powiedział też, że nadal broni polityki „zamkniętych portów”. Ale zarządzona przez niego blokada statku wywołała oburzenie i poważny rozłam w ówczesnym rządzie koalicyjnym. Salvini obecnie jest w opozycji, a w lipcu 2020 roku został pozbawiony immunitetu.

Założyciel "Open Arms", Oscar Camps, powiedział dziennikarzom przed rozprawą w sobotę, że ratowanie życia nie powinno być upolitycznione. - Ratowanie ludzi na morzu nie jest przestępstwem, to obowiązek nie tylko kapitana, ale także wszystkich państw – powiedział.

Sąd odroczył po kilku godzinach. Kolejna rozprawa została wyznaczona na 17 grudnia. Salviniemu w razie skazania grozi do 15 lat więzienia.