Ojciec Kuriakose Kattuhara miał ok. 62 lat. Zmarł na kilka tygodni przed złożeniem zeznań w sprawie biskupa Mulakkala.

Biskup jest oskarżony o wielokrotne zgwałcenie zakonnicy w czasie wizyt w siedzibie jej zakonu w stanie Kerala. Duchowny odrzuca te oskarżenia. Na proces oczekuje na wolności, po wpłaceniu kaucji.

- Kattuthara zmarł ubiegłej nocy. Będziemy sprawdzać okoliczności jego śmierci. Przeprowadzimy sekcję zwłok - powiedział wysoki rangą funkcjonariusz policji z prowincji Pundżab.

Kattuthara był księdzem pełniącym posługę w wiosce Dasuya. Był jednym z kilkudziesięciu świadków w sprawie arcybiskupa.

Proces biskupa Mulakkala jest głośny, ponieważ to jeden z nielicznych przykładów, w których zakonnica publicznie oskarża wysokiego rangą duchownego. Po aresztowaniu biskupa w Indiach doszło do demonstracji zakonnic domagających się skazania hierarchy.

44-letnia zakonnica, której personalia nie są podawane, złożyła doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez biskupa w czerwcu. Kobieta twierdzi, że arcybiskup zgwałcił ją 13 razy - pomiędzy 2014 a 2016 rokiem. W czasie gdy dochodziło do gwałtów hierarcha był biskupem w mieście Dżalandahar, w Pubdżabie.

Chrześcijanie stanowią zaledwie 2,3 proc. mieszkańców Indii, ale w stanie Kerala żyje duża społeczność chrześcijańska (ok. 6 milionów osób, 19 proc. mieszkańców stanu).