Do zdarzenia doszło około 8 rano czasu lokalnego. Według niepotwierdzonych informacji napastnikiem był ok. 50-letni mężczyzna. Po ataku popełnił samobójstwo, wbijając sobie nóż w szyję.

W wyniku odniesionych ran zginęła 12-letnia dziewczynka i 39-letni mężczyzna. Rannych zostało co najmniej 19 osób, w tym 13 dzieci.

O szczegółach zdarzenia policję informował kierowca autobusu, który zauważył atak na pobliskim przystanku. Zauważył on nożownika atakującego osoby, które czekały na transport.

Motywy działania napastnika nie są jeszcze znane. W Japonii przebywa obecnie prezydent USA Donald Trump. W rozmowie z dziennikarzami przekazał swoje współczucie ofiarom.

Japonia ma jeden z najniższych wskaźników przestępczości na świecie, jednak w ostatnich latach dochodziło w tym kraju do głośnych morderstw. W 2016 roku były pracownik domu dla osób niepełnosprawnych zabił 19 osób i zranił ponad 20 innych.

W tym samym roku mężczyzna zaatakował nożem cztery osoby w bibliotece w północno-wschodniej Japonii. Nikt wówczas nie zginął.