Mężczyźni zostali w 2018 r. skazani za wykorzystywanie seksualne nastolatki, ale jednocześnie sąd oczyścił ich z zarzutu o gwałt zbiorowy.

Od wyroku do Sądu Najwyższego odwołali się prokuratorzy. Oskarżeni - Jose Angel Prenda Martinez, Angel Boza Florido, Jesus Escudero Dominguez, Antonio Manuel Guerrero Escudero i Alfonso Jesus Cabezuelo Entrena - znani jako "wataha wilków" od nazwy ich grupy w aplikacji WhatsApp, na której rozmawiali - swoje spotkanie z ofiarą nagrali telefonami komórkowymi. Po wyroku na ulice miast w całej Hiszpanii wyszli ludzie protestujący przeciwko decyzji sądu w Pampelunie, który skazał pięciu oskarżonych na dziewięć lat więzienia. Do głośnego zdarzenia doszło w 2016 roku w Pampelunie.

Teraz cała piątka została skazana na 15 lat. Antonio Manuel Guerrero Escudero otrzymał dodatkowe dwa lata więzienia, ponieważ uznano go za winnego rabunku.

Mężczyźni zostali pierwotnie oczyszczeni z zarzutu gwałtu w związku z tym, że hiszpańskie prawo wymaga dowodów na użycie przemocy fizycznej lub zastraszanie w celu udowodnienia zarzutów. Sąd Najwyższy ocenił jednak, że przedstawiono "opis prawdziwego scenariusza, w którym ofiara nigdy nie zgadza się na czynności seksualne wykonywane przez oskarżonych”, jednocześnie znajdując się w „sytuacji zastraszania, która sprawiła, że ??przyjęła postawę uległości, robiąc to, co kazali jej sprawcy”.