Reklama

Przez koronawirusa spadną zyski alkoholowych gigantów?

Diageo ostrzegło, że zysk operacyjny może być o od 140 do 200 milionów funtów niższy niż pierwotnie zakładano. Przez koronawirusa.

Aktualizacja: 26.02.2020 17:29 Publikacja: 26.02.2020 14:37

Przez koronawirusa spadną zyski alkoholowych gigantów?

Foto: Adobe Stock

Do koncernu Diageo należy wiele znanych marek alkoholi – Guinness, Smirnoff, Johnnie Walker czy Gordon's. Od lat coraz ważniejszym rynkiem była dla Diageo Azja i właśnie to jest powód, dla którego koncern ostrzegł, że jego zysk operacyjny może znacznie spaść - może być od 140 do 200 milionów funtów mniejszy od zakładanych we wcześniejszych prognozach. Tym samym Diageo dołączyło do grona firm ostrzegających o potencjalnym spadku zysków, podobne ostrzeżenia wystosowały już np. Apple czy Danone.

Czytaj także: Nouriel Roubini: Koronawirus wywoła duży szok dla gospodarki

Diageo ostrzegło również w środę, że spadną znacząco nie tylko zyski. Firma, jak informuje BBC, spodziewa się także znacząco mniejszej sprzedaży, która może być mniejsza od prognozowanej nawet o 325 mln funtów, w zależności od tego, jak długo potrwa epidemia.

Wpływ epidemii na sprzedaż jest spowodowany w większości przez zamknięcie barów i restauracji w Chinach. Epidemia wpłynęła też na to, że zaprzestano organizowania konferencji, targów itp. imprez. Diageo poinformowało o znaczącym spadku sprzedaży od końca stycznia i spodziewa się, że redukcja popytu potrwa co najmniej do marca. Po tym firma spodziewa się jednak, że konsumpcja wróci do zwykłego poziomu przed końcem roku fiskalnego 2020.

Czytaj także: Linie lotnicze tną koszty. Pasażerowie to poczują

Reklama
Reklama

Dodatkowym powodem spadku sprzedaży jest ograniczenie podróży lotniczych. Znaczący spadek pasażerów na lotniskach oznacza mniejszą sprzedaż w sklepach wolnocłowych, co także ogranicza sprzedaż marek Diageo. Tymczasem Chiny były rynkiem, na którym koncern notował dwucyfrowe wzrosty sprzedaży – w półroczu zakończonym 31 grudnia 2019 sprzedaż wzrosła o 24 procent. Szczególnie dobrze rosła sprzedaż wódek i szkockiej whisky.

Przemysł spożywczy
„Jestem rozczarowany”. Kania o podwyżce poręczenia za list żelazny do 20 mln zł
Materiał Promocyjny
MLP Group z jedną z największych transakcji najmu w Niemczech
Przemysł spożywczy
Święta, święta i do kosza. Tak Polacy marnują jedzenie
Przemysł spożywczy
Żywność ekologiczna dostaje własną halę. Minister: przejęcie Carrefoura warte analizy
Przemysł spożywczy
List żelazny dla Henryka Kani podwójnie zaskarżony? Kania nie chce płacić 8 mln zł
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Przemysł spożywczy
Asahi ostrzega: dane 1,5 mln klientów mogły wyciec po cyberataku
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama