– W 2016 r. możliwy jest niewielki, bo 2-4-procentowy wzrost wartości obrotów handlowych przetworami mleczarskimi rok do roku, co będzie konsekwencją zwiększenia wolumenu wywozu oraz cen artykułów mlecznych. Dużo, szczególnie w drugiej połowie roku, będzie jednak zależało od wpływu suszy na produkcję towarową mleka w Polsce. Przy ograniczeniu produkcji nadwyżki eksportowe spadną – mówi Marta Skrzypczyk koordynatorka zespołu analityków sektora rolno-spożywczego Banku Zachodniego WBK Skrzypczyk.
Po III kwartale 2015 r. eksport mleczarski z Polski jest o ponad 18 proc. niż w tym samym okresie 2014 r.
– Naszym zdaniem w ostatnim kwartale 2015 r. spadkowe tendencje w eksporcie wyhamują (także w wyniku efektu bazy), ale nadal, ze względu na istotnie niższe niż przed rokiem ceny transakcyjne, wartość sprzedaży zagranicznej będzie mniejsza w relacji rocznej – zaznacza Marta Skrzypczyk.
Jak dodaje, ogółem w całym 2015 r. wartość eksportu mleczarskiego (z wyłączeniem lodów), może sięgnąć około 1,5 mld euro, co oznacza spadek o 14-16 proc. wobec wyniku zanotowanego w 2014 r.
Jednocześnie w ujęciu ilościowym istotnie rośnie eksport mleka pełnego i śmietany. Głównie do Niemiec. Według BZ WBK na uwagę zasługuje także wzrost wymiany z Białorusią. Od stycznia do września 2015 r. sprzedaży na ten rynek była 2,5-krotnie wyższy niż w podobnym okresie rok temu. Zdaniem analityków BZ WBK w całym 2015 r. eksport mleczarski – ilościowo - będzie wyższy właśnie w odniesieniu do mleka płynnego, ale również masła i serów.