Gorszy rok dla francuskich win i mocnych alkohol

Eksport francuskich win i mocnych alkoholi zmalał w 2023r. o prawie 6 proc. do 16,2 mld euro głównie na skutek tendencji spadkowej w USA, na największym rynku. Tamtejsi handlowcy pozbywali się zapasów, przez co wywołali spadek o 22 proc. - podała organizacja eksporterów FEVS.

Publikacja: 14.02.2024 21:21

Eksport francuskich win i mocnych alkoholi zmalał w 2023 roku

Eksport francuskich win i mocnych alkoholi zmalał w 2023 roku

Foto: Adobe Stock

Federacja Eksporterów Win i Alkoholi FEVS uznała jednak, że w ubiegłym roku ten sektor wylądował łagodnie mimo spadku wartości eksportu o 5,9 proc. do 16,2 mld euro i ilości o 10,4 proc., ale był to „drugi najlepszy wynik tego sektora, mimo trudnego roku z ciągłymi napięciami międzynarodowymi i ze znaczną inflacją” — podkreślił Gabriel Picard, prezydent FEVS. Pod względem wartości zwiększył się w 2021 r, o 28 proc., a rok później o 11 proc. Ponadto na wina i mocne alkohole przypadła nadwyżka 14,8 mld euro (5,8 proc.) w krajowym bilansie handlowym, była trzecią największą w historii Francji. Sektor znalazł się na trzecim miejscu wśród eksporterów, za samolotami i kosmetykami.

Łączny eksport mocnych alkoholi zmalał o 12 proc. do 4,8 mld euro, a ilościowo o 13 proc. do 48,4 mln skrzynek po 6 butelek, eksport wina zmalał o 3 proc. do 11,3 mld euro, a ilościowo o 9,4 proc. do 122,6 mln skrzynek.

Czytaj więcej

Francja produkuje za dużo wina, musi karczować winnice

Duży spadek spożycia wina

- Ubiegły rok charakteryzował się wysoką inflacją i dużym spadkiem spożycia, wynikającym zwłaszcza ze zmniejszenia dochodów. W związku z tym zmniejszenie nadmiernych rezerw na niektórych rynkach, zwłaszcza w USA doprowadziło do zmniejszenia ilości eksportu win i mocnych alkoholi — podsumował Gabriel Picard.

Eksport do USA zmalał o 22 proc. do 3,6 mld euro na skutek pozbywania się przez hurtowników zapasów zgromadzonych w okresie pandemii. Przyczyną były też problemy logistyczne, jakie wynikły. Dotyczyło to głównie mocnych alkoholi (-37 proc.) i win musujących (-16 proc.), bo udział zwykłych win nie zmalał. Pod koniec roku pojawiły się jednak pewne oznaki poprawy na tamtym rynku.

Wartość eksportu do Wielkiej Brytanii wzrosła o 1 proc. do 1,7 mld euro dzięki popularności mocnych alkoholi (wzrost o 1 proc., wartości o 2 proc.). Wyspiarze kupowali mniej wina (-4 proc.).

Czytaj więcej

Francja. Rekordowy eksport win i alkoholi. Pomogła inflacja

Chińczycy kupują więcej mocnych alkoholi

W Azji była podobna tendencja. Generalnie nastąpił wzrost eksportu o 1 proc., do Korei i na Tajwan był stabilny, do Japonii zmalał o 4 proc. W Chinach kupowano więcej mocnych alkoholi, zwłaszcza koniaku (+32 proc.), popularność win zmalała o 20 proc. Skoczył popyt w Malezji (+2 proc.) i na Filipinach (+74 proc.), ale udział tych rynków był mały, po 100 mln euro w obu krajach.

Export do krajów UE był stabilny, do Niemiec i Belgii minimalnie zmalał (-1 proc.), zwiększył się do Włoch o 4 proc., a do Szwajcarii o 3 proc.

W tym roku będzie wpływać na ten sektor niepewność gospodarcza i polityczna, ale etap pozbywania się zapasów przez Amerykanów jest powodem do optymizmu dla szefa FEVS. Postępowanie antydumpingowe w Chinach dotyczące unijnej brandy wywołuje pewne ryzyko, podobnie jak wygrana w wyborach Donalda Trumpa, który wcześniej nałożył cła na europejskie wina i alkohole. — Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wsparcia przez nasze władze, które nie powinny uważać dobrych wyników w eksporcie win i mocnych alkoholi za coś wiecznego — stwierdził G. Picard.

Przemysł spożywczy
Polacy przestaną kupować chiński miód? Mogą na to wpłynąć nowe przepisy
Przemysł spożywczy
FAO: ceny żywności wzrosły w marcu po 7 miesiącach spadku
Przemysł spożywczy
Ukraińska firma przejmuje polskiego producenta lodów i mrożonek
Przemysł spożywczy
McDonald’s walczy ze światowym bojkotem. Wykupi wszystkie franczyzy w Izraelu
Przemysł spożywczy
Rosja pozywa duńskiego giganta. Rosjan oburzyły słowa prezesa