Coca-Cola HBC ogłosiła przejęcie fińskiego oddziału Brown-Forman, który jest właścicielem marki wódki „Finlandia". Cena transakcji to 220 mln dol. Produkcja „Finlandii” została uruchomiona w 1970 roku. Dziś rocznie z taśmy schodzi 2,7 miliona dziewięciolitrowych skrzynek tej popularnej na całym świecie wódki. W Europie Środkowo-Wschodniej „Finlandia" jest jedną z czołowych marek.

Czytaj więcej

Coca-Cola sprzeda „Finlandię” w Rosji

Finlandia od 17 lat dystrybuowana przez Coca-Colę

Coca-Cola HBC przez ponad 17 lat była dystrybutorem „Finlandii” i teraz zdecydowała się wykupić producenta wódek od amerykańskiego Brown-Formana, który skupi się na produkcji whisky. Portfolio Brown-Forman obejmuje marki: Jack Daniel`s, Woodford Reserve, Old Forester, Pepe Lopez, Coopers’ Craft, The GlenDronach, Benriach, Glenglassaugh, Slane, Herradura, el Jimador, New Mix, Korbel, Sonoma-Cutrer.

Postrzegamy to jako atrakcyjną inwestycję i naturalną ewolucję naszej roli jednego z partnerów dystrybucyjnych Finlandii, co dodatkowo potwierdza siłę naszego sprawdzonego i szeroko zakrojonego partnerstwa z firmą Brown-Forman. Doceniamy pokładane w nas zaufanie i nie możemy się doczekać tworzenia większej wartości dla naszych partnerów i klientów poprzez wykorzystywanie nowych możliwości dzięki naszemu wszechstronnemu portfolio napojów. 

Zoran Bogdanovic, prezes COCA-COLA HBC

W marcu 2022 roku po rosyjskiej agresji na Ukrainę firma poinformowała o wstrzymaniu dostaw do Rosji. Coca-Cola HBC poinformowała również o zakończeniu dostaw do Federacji Rosyjskiej w czerwcu ubiegłego roku. Jej rosyjski oddział został przejęty przez zarząd i zmienił nazwę na Multon Partners, produkując „colo-podobne” napoje o nazwach Dobry, Moja Siemia, Rich i Burn.