Rosja wyeksportowała w maju 1,26 mln ton pszenicy, czyli prawie dwa razy więcej niż w maju 2021 roku (675 tys. ton). Ogólnie eksport zboża w zeszłym miesiącu wyniósł 1,808 mln ton, poinformowała Elena Tiurina, dyrektor departamentu analitycznego Rosyjskiego Związku Zbożowego.

Od początku bieżącego roku rolniczego (od lipca 2021 r.) do 5 czerwca 2022 r. Rosja wyeksportowała 41,7 mln ton zboża. Kwota ta obejmuje 35,04 mln ton pszenicy, 3,42 mln ton jęczmienia i 3,232 mln ton kukurydzy. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku rolniczego dostawy zboża zmniejszyły się o 14 proc.

W ciągu tygodnia od 30 maja do 5 czerwca eksport pszenicy zmniejszył się o 18,4 proc. do 268 tys. W czerwcu Rosja chce wyeksportować około 1 miliona ton pszenicy.

„Możemy się również spodziewać, że popyt będzie wysoki, ponieważ na rynku światowym panuje zrozumienie, że Rosja jest numerem jeden w eksporcie zboża, a zboże już zaczyna rosnąć w cenie dostaw kontraktowych na lipiec-sierpień. Myślę, że w tym miesiącu będą dokonywane zakupy na kolejny rok (rozpoczęty 1 czerwca 2022 r.)” – wyjaśniła urzędniczka agencji Interfax.

W marcu rosyjski rząd wprowadził czasowy zakaz eksportu zboża do krajów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Rosja) oraz cukru do krajów trzecich. Ograniczenia dotyczące zboża będą obowiązywać do 30 czerwca. Rosyjski Związek Zbożowy przewiduje eksport zboża w wysokości do 44 mln ton.

Czytaj więcej

Ukraiński biznes wraca do działania. Coraz więcej firm wznawia działalność

Majowy cud nie byłby możliwy bez zawłaszczenia ukraińskiego zboża blokowanego przez rosyjską flotę w portach Morza Czarnego. Według źródeł ukraińskich od początku napaści na Ukrainę (24 lutego) do początku maja Rosja ukradła 400 tys. ton zboża, głównie ukraińskiej pszenicy wysokiej jakości. Rosyjskie zboże często jest krytykowane przez nabywców za niską jakość i zanieczyszczenia.

Proceder kradzieży trwał przez cały maj. Tylko 27 maja na zdjęciach satelitarnych publikowanych przez CNN widać rosyjski statek Matros Pozynicz (marynarz Pozynicz) wpływający do Syrii ze skradzionym prawdopodobnie ok. 30 tysiącami ton ukraińskiego zboża.

Matros Pozynicz jest jednym z trzech rosyjskich statków, które po 24 lutego ładowały zboże w Sewastopolu na anektowanym Krymie. Po raz ostatni drobnicowiec był widziany w Sewastopolu 19 maja. Później przez Bosfor popłynął na południe wzdłuż wybrzeża Turcji, informuje CNN.

W maju ukraińscy urzędnicy ze Stratcom Centre UA informowali o „nowych zdjęciach satelitarnych od Maxar Technologies, pokazujących skradzione ukraińskie zboże podczas załadunku na rosyjskie statki na Krymie”.