Prototyp papierowej butelki opracowali naukowcy z laboratoriów badawczo-rozwojowych Coca-Coli w Brukseli i spółki The Paper Bottle Company (Paboco). Celem jest stworzenie w 100 proc. nadających się do recyklingu butelek wykonanych z drewna pozyskiwanego w sposób zrównoważony, wyposażonych w powłokę z materiałów pochodzenia biologicznego, odporną na działanie płynów, CO2 i tlenu. Butelki przeznaczone będą do przechowywania produktów płynnych, takich jak na przykład napoje gazowane i niegazowane lub kosmetyki. Obecny prototyp składa się z papierowej powłoki z plastikową wyściółką i zakrętką, które można poddać recyklingowi. Ostatecznym celem jest stworzenie takiej butelki, którą będzie można przetworzyć ponownie jak papier.

- Próby, o których dzisiaj mówimy, są dla nas kamieniem milowym w dążeniu do opracowania papierowej butelki - podkreśliła Daniela Zahariea, dyrektor ds. technicznych łańcucha dostaw i innowacji w Coca-Cola Europe.

Test ma się odbyć w II kwartale br. i będzie polegał na zaoferowaniu napoju roślinnego AdeZ dwóm tysiącom konsumentów na Węgrzech. Produkt ma być dostępny w Kifli.hu, jednym z najszybciej rozwijających się węgierskich internetowych sklepów spożywczych.