Firma Foshan Haitian Flavoring and Food Co, największy na świecie producent sosu sojowego - poinformowała, że jeszcze w tym miesiącu podniesie ceny swoich produktów nawet o 7 proc. Firma tłumaczy podwyżki wyższymi kosztami materiałów, transportu oraz energii.

Podwyżki cen będą dotyczyć takich produktów jak: sos sojowy, sos ostrygowy i innych sosów. Wejdą w życie już 25 października, poinformowała firma w zgłoszeniu do Giełdy Papierów Wartościowych w Szanghaju.

Firma poinformowała, że podwyżka ma na celu uczynienie jej działalności bardziej „zrównoważoną” w obliczu rosnących kosztów.

Czytaj więcej

Chiński niedobór prądu bije w łańcuchy dostaw

Oprócz sosu sojowego i ostrygowego, Foshan Haitian produkuje i sprzedaje także inne produkty, w tym ocet, bulion drobiowy, glutaminian sodu i olej.

W ostatnich tygodniach ceny energii w Chinach znacząco wzrosły, a przerwy w dostawie prądu dotknęły niektóre części kraju, ponieważ dostawcy mają trudności z nadążaniem za rosnącym popytem – pisze BBC. Powódź w prowincji Shanxi, która jest jednym z kluczowych regionów górniczych w kraju, dodatkowo komplikuje wysiłki mające na celu złagodzenie niedoboru energii. Cena węgla używanego w chińskich elektrowniach przez trzy dni z rzędu osiągnęła rekordowy poziom, ponieważ elektrownie konkurują o węgiel.

Foshan Haitian Flavouring & Food Co to firma z tradycjami, która produkuje sos sojowy od XVII wieku. Powstała jako jedna z wielu tego typu manufaktur w mieście Foshan w zachodniej części delty Rzeki Perłowej.

W 2007 roku firma została wykupiona przez swoich pracowników od rządu Foshan. W 2014 roku przeszła IPO na Giełdzie Papierów Wartościowych w Szanghaju w celu pozyskania środków na ekspansję. Firma pozyskała 3,84 miliarda juanów po sprzedaży 74,85 miliona akcji. Obecnie jest największym na świecie producentem sosu sojowego, po takich koncernach jak japoński Kikkoman czy hongkońskim Lee Kum Kee.