W ubiegłym roku firmy z branży spożywczej i związanej z nią branży opakowaniowej zawarły 563 transakcje dotyczące zakupu i sprzedaży aktywów. W 2013 r. było ich 481, w 2012 r. 520, a w 2011 r. 466 – wynika z danych opublikowanych na blogu Bevblog.net prowadzonym przez Richarda Hall'a, szefa firmy badawczej Zenith International. Najbardziej - o 33 proc. - zwiększyła się zwiększyła się liczba fuzji i przejęć w branży opakowaniowej. Liczba transakcji sięgnęła tam 68. Drugie ze wzrostem o 14 proc. były słodycze (19 transakcji). Trzecie miejsce przypadło napojom bezalkoholowym (wzrost o 13 proc. do 48 umów).

Wśród ubiegłorocznych transakcji uwzględnionych przez Bevblog.net znalazło się przejęcie przez grupę Maspex większości aktywów jego kluczowego konkurenta Agros Novej. Wstępna umowa zawarta z IK Investment zakłada zakup zatrudniających w sumie 1,1, tys. osób zakładów w Łowiczu i Wąsoszu oraz tak znanych marek, jak Łowicz, Kotlin, Tarczyn czy Dr Witt.

Firmy nie zdradzają wartości transakcji, którą Maspex sfinansuje środkami własnymi oraz kredytem. Wiadomo tylko, że będzie to największe spośród 17 przejęć w jego historii Maspeksu. Przychody grupy Maspex przekroczą dzięki niemu 4 mld zł, wobec ponad 3,3 mld zł na koniec 2014 r. Do zamknięcia transakcji brakuje zgody Urzędu Ochrony Konkurencji.

W 2015 roku liczba transakcji na rynku spożywczym w Polsce może się zwiększyć. - Rośnie prawdopodobieństwo działań konsolidujących sektor przetwórców żywności. Sytuacja niektórych podmiotów po kilku ostatnich latach jest trudna, inne wychodzą z chudych lat wzmocnione i przy oczekiwanych lepszych perspektywach rynkowych i dużej presji ze strony konsolidującego się handlu mogą być bardziej aktywne w poszukiwaniu przedmiotów do przejęcia – mówi „Rzeczpospolitej" Michał Koleśnikow, ekonomista Banku BGŻ. - Potwierdzeniem tego może być informacja, która zelektryzowała rynek w ostatnich dniach, tj. przejęcie części majątku Agros Nova, wraz z ważnymi markami, przez Maspex – dodaje.

Beata Drewnowska