W styczniu 2015 r. na tzw. tynki trzecie trafiło niespełna 11,5 tys. ton wieprzowiny z Polski. Przed rokiem było to ponad 26 tys. ton. W efekcie Polska spadła na szóste miejsce wśród krajów eksportujących najwięcej tego mięsa poza UE – podaje za Komisją Europejską Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/FAPA). W styczniu 2014 r. wyprzedzały nas tylko Niemcy i Dania. W tym roku także Hiszpania, Holandia i Francja.
- W wyniku wykrycia w Polsce afrykańskiego pomoru świń na początku 2014 roku utraciliśmy dostęp do wielu ważnych rynków, w tym Rosji, Chin, Japonii czy Korei Południowej – mówi „Rzeczpospolitej" Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI. – Nasze firmy próbują zdobywać nowe rynki zbytu, ale do tego aby zrekompensować utratę np. Chin jest wciąż daleka droga.
W 2013 r. Chiny był numerem jeden wśród eksportowych rynków wieprzowiny w z Polski pod względem sprzedaży liczonej w tonach. Pod względem wartości zajmowały siódmą pozycję.
Od sierpnia 2014 roku wieprzowiny na rynek rosyjski, z powodu sankcji politycznych, nie mogą eksportować także pozostałe kraje unijne. Ich przewaga nad polską branżą mięsną polega jednak na tym, że jako wolne od ASF nadal mają dostęp do rynków azjatyckich.
W styczniu 2015 r. łączny eksport unijnej wieprzowiny na rynki trzecie zmalał o 11,4 proc. Jako jedyna z czołowych eksporterów sprzedaż poza Wspólnotę zwiększyła Hiszpania (wzrost o 36,3 proc.) – podaje FAMMU/FAPA.