[link=http://www.bgk.com.pl/" target="_blank]Bank Gospodarstwa Krajowego[/link] partnerem Rankingu Samorządów 2009
Kolejny już rok wybieraliśmy najlepsze samorządy. Jak zwykle w trzech kategoriach: miast, gminy miejskie i miejsko-wiejskich oraz gminy wiejskie. Wśród miast na prawach powiatu znów na czele stanęła stolica Wielkopolski. Podobnie było nie tylko w ubiegłym roku, ale i w 2007 r. i 2005 r. (w 2006 r. nie przesłał na czas ankiety i nie został uwzględniony). Trójmiasto zdominowało czołówkę. W pierwszej piątce są aż trzy miasta z Pomorza, w tym największy awans odnotował Gdańsk z 8. na 3. pozycję. Między nadmorskie miasta udało się jeszcze wcisnąć Wrocławowi.
Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich numerem jeden w rankingu „Rzeczpospolitej” okazał się Grodzisk Mazowiecki, a jeszcze rok wcześniej był 12. Za nim uplasował się Dzierżoniów z Dolnego Śląska oraz Goleniów z województwa zachodniopomorskiego. Obie miejscowości były bardzo wysoko i rok temu. Natomiast wśród gmin wiejskich najwyższe wyróżnienie przypadło kolejny już raz niewielkiej Kobylance z województwa zachodniopomorskiego. Bardzo dobrze uplasowały się też dwie gminy z Małopolski – Zielonki i Mszana Dolna.
W najnowszym zestawieniu obok najlepszych samorządów w 2008 r. wyróżniliśmy także te gminy i miasta, które najlepiej wykorzystywały pieniądze pochodzące ze środków unijnych. Wskazaliśmy też takie, które okazały się najbardziej innowacyjne, dobrze radzące sobie z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Kapituła tegorocznego rankingu zdecydowała, że w podkategorii „Innowacyjny samorząd” nie będą przyznawane poszczególne miejsca miastom i gminom.
W ramach pierwszej podkategorii „Europejski samorząd” najlepsze okazały się miasta Bytom oraz Bielsko-Biała i Opole (też było na podium rok wcześniej). Wśród gmin są to Jastarnia oraz z Łódzkiego Wieruszów i Uniejów. Lipce Reymontowskie (Łódzkie), Ślemień (Śląskie) oraz Krośnice (Dolnośląskie) to zaś wsie, które były najbardziej skuteczne w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych.