Kończy się era publikatorów papierowych. Przesądziła o tym nowelizacja ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych. Przewiduje, że Dziennik Ustaw, Monitor Polski, dzienniki urzędowe ministerstw i urzędów centralnych oraz wojewódzkie dzienniki urzędowe będą ukazywać się tylko w wersji elektronicznej. Zaproponował to rząd, wskazując na kilkanaście milionów złotych oszczędności rocznie.
Dziś dzienniki urzędowe ukazują się jako drukowane zeszyty oraz online (Dziennik Ustaw i Monitor Polski – na portalu Rządowego Centrum Legislacyjnego). Od 1 stycznia 2012 r. wszystkie e-dzienniki urzędowe będą udostępniane za darmo na stronach internetowych organów ogłaszających lub wydających przepisy. Każdy będzie mógł przeczytać, a także wydrukować akt, którym jest zainteresowany. Ustawa przewiduje, że RCL będzie przechowywać po jednym egzemplarzu Dziennika i Monitora w formie wydruku poświadczonego za zgodność z oryginałem. Wydruk otrzymają też prezydent, marszałek Sejmu oraz Biblioteka Narodowa – jako wieczysty depozyt.
Tylko w formie elektronicznej będą nieodpłatnie udostępniane przez organy administracji samorządowej zbiory wojewódzkich dzienników urzędowych oraz aktów prawa powiatowego i gminnego.
Od 2012 r. co najmniej raz na 12 miesięcy w Internecie mają też być zamieszczane teksty jednolite rozporządzeń zmienianych przez ministrów.
Podstawa prawna: nowelizacja z 4 marca 2011 r. DzU nr 117, poz. 676