Postępowanie kontrolne przeprowadzane przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) ma ustalić stan faktyczny w zakresie przestrzegania prawa pracy. W szczególności dotyczy to przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia oraz udokumentowania dokonanych ustaleń.
Mówi o tym art. 21 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C6F930F4BA1DD54BF318719A74DC6CCF?id=185688]ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU nr 89, poz. 589 ze zm.)[/link].
Co do zasady kontrole przeprowadzają inspektorzy pracy działający w ramach właściwości terytorialnej okręgowych inspektoratów pracy. Co wolno inspektorowi? Określa to art. 23 ustawy o PIP.
W przepisie tym zawarte są prawa, jakie przysługują inspektorowi pracy w trakcie prowadzenia kontroli. Przede wszystkim wiążą się one ze zbieraniem materiału dowodowego służącego ustaleniu obiektywnego obrazu działania i stanu kontrolowanych podmiotów.
Wśród uprawnień inspektora pracy art. 23 ustawy o PIP w pierwszej kolejności wymienia prawo do swobodnego wstępu na teren oraz do obiektów i pomieszczeń podmiotu kontrolowanego. Uprawnienie to jest niezbędne do podjęcia i przeprowadzenia kontroli, która co do zasady prowadzona jest w siedzibie podmiotu kontrolowanego.