Ordo Iuris zwraca uwagę, że wydarzenie to  wpisuje się w obchody Dnia Praw Rodziny ustanowionego w ubiegłym roku przez Sejm. Rodzina powinna być traktowana jako podmiot praw. Kongres jest okazją do przypomnienia, że obowiązujące w Polsce przepisy nie zawsze są konsekwentne.

W uchwale ustanawiającej 22 października Dniem Praw Rodziny, posłowie zaznaczyli, że jest on „wyrazem troski o przyszłość rodziny opartej na trwałym związku mężczyzny i kobiety, otwartym na przekazywanie życia i zaspokojenie podstawowych potrzeb małżonków i dzieci". W uchwale podkreślono konieczność mówienia o rodzinie jako podmiocie praw, a nie jedynie o sumie uprawnień przysługujących jej poszczególnym członkom.

Eksperci Instytutu Ordo Iuris przygotowali analizę definicji rodziny i członka rodziny funkcjonujących w obowiązującym w Polsce prawie. Wskazują w niej, że obowiązujące prawo nie zawsze jest spójne z normą ustrojową wyrażoną w art. 18 Konstytucji i zawiera różne definicje pojęcia „rodzina". Choć część z definicji rodziny lub członka rodziny zawartych w polskim systemie prawnym realizuje normatywny model rodziny oparty na więzach biologicznych lub prawnych, to ustawodawca w kilku aktach zlekceważył normę konstytucyjną. Doprowadziło to do sytuacji, w której przyjęta definicja rodziny, zamiast promować i wzmacniać więzy rodzinne, prowadzi do ich osłabiania. Taka sytuacja występuje na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz ustawy o pomocy społecznej. W pierwszym przypadku wątpliwości budzi samo użycie pojęcia rodziny w odniesieniu do zjawiska przemocy. W drugim przypadku natomiast wątpliwości budzi otwarcie pojęcia rodziny na konkubinaty i inne formy kohabitacji.