Karta Dużej Rodziny może być niekonstytucyjna. Dyskryminuje bowiem opiekunów niebędących małżeństwem, a wychowujących wspólnie swoje dzieci z pierwszego związku oraz dzieci nowego partnera. Często nie mogą skorzystać z rządowego programu dla rodzin wielodzietnych, bo według niego nie są rodziną.
W rządowym programie oraz projekcie ustawy o Karcie Dużej Rodziny, nad którym pracuje Sejm, rodzina wielodzietna to taka, w której rodzic lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.
Na niesprawiedliwość przepisów zwraca uwagę rzecznik praw dziecka.
„Zgłosił się do nas mężczyzna wychowujący wspólnie z partnerką czwórkę dzieci (część z poprzedniego związku). Nie zawarli związku małżeńskiego. Ojcu odmówiono przyznania uprawnienia, mimo że faktycznie prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z partnerką i czwórką dzieci" – pisze Marek Michalak do ministra pracy i polityki społecznej.
Winna definicja
Ustawa o pomocy społecznej zakłada szerszą definicję rodziny. Są nią osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie mieszkające i gospodarujące.