To sedno najnowszej uchwały Zgromadzenia Członków Izby Wydawców Prasy, do której należy spółka Gremi Media, wydawca „Rzeczpospolitej".

Wydawcy zaapelowali do rządu o utrzymanie stanowiska negocjacyjnego zgodnego ze stanowiskiem Komisji Europejskiej w sprawie dyrektywy o prawach autorskich na Jednolitym Rynku Cyfrowym, przewidującym wprowadzenie praw pokrewnych dla wydawców prasy. Oczekują ochrony przed globalnymi graczami rynku internetowego, którzy realizują swój model biznesowy kosztem narodowych wydawców – aby publikacje prasowe miały ochronę jak producenci muzyki, filmów, a nawet gier komputerowych. Krótko mówiąc, by nie korzystano z tekstów bez płacenia za nie. Taka ochrona będzie korzystna dla czytelników, dziennikarzy i wydawców, nie hamując innowacji.

Ważne jest w szczególności wprowadzenie przez ustawodawcę wąskiego wyjątku dla wykorzystywania publikacji prasowych przez ogólne wyszukiwarki internetowe z gwarancją zapłaty dla autora i wydawcy, którą mogłaby pobierać organizacja zbiorowego zarządzania.

– Wobec rewolucji technologicznej ochrona praw autorskich nabiera szczególnego znaczenia dla prasy – to konkluzja stanowiska IWP. Był to też istotny argument za wyborem na nowego prezesa IWP Bogusława Chraboty, redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej".