Dyrektorka ZOO w Poznaniu zatrzymana. Co Ewie Z. zarzuca prokuratura

Policjanci zatrzymali dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. Ewie Z. przedstawiono zarzuty dotyczące działania na szkodę Miasta Poznania poprzez wykorzystanie funkcji dyrektora i nadużycie swoich uprawień, a także pokrzywdzenia wierzycieli oraz nakłonienia świadka do złożenia fałszywych zeznań - przekazała Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Publikacja: 05.03.2024 08:59

Dyrektor poznańskiego zoo Ewa Z.

Dyrektor poznańskiego zoo Ewa Z.

Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowości w poznańskim Ogrodzie Zoologicznym. Śledczy ustalili, że Ewa Z. pełniąc funkcję dyrektora poznańskiego Ogrodu Zoologicznego w latach 2016 – 2024, nadużyła swoich uprawień i doprowadziła Miasto Poznań do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie co najmniej 100 tysięcy złotych.

Dyrektorka zoo w Poznaniu Ewa Z. zatrzymana. Ustalenia prokuratury

Jak czytamy w komunikacie prasowym, powyższe było możliwe, gdyż wymieniona potwierdziła wykonanie na rzecz ZOO usług, które nigdy nie zostały w zrealizowane. Dowody wykazały, że podejrzana korzystała ze służbowego samochodu dla celów prywatnych, a także zakupioną na potrzeby ZOO karmę, szczepionki oraz lekarstwa przeznaczała dla będących jej własnością zwierząt. Zlecała również zatrudnionemu w ogrodzie zoologicznym weterynarzowi przeprowadzenie zabiegów medycznych jej czterech szopów i dwóch psów. Śledczy ustalili, że Ewa Z. dwukrotnie poświadczyła nieprawdę w dokumentacji ogrodu zoologicznego.

Ponadto, jak podaje prokuratura, Ewa Z. działała na szkodę swoich wierzycieli, ukrywając na rachunku bankowym innej osoby zagrożone zajęciem komorniczym środki finansowe z utworów literackich.

W komunikacie wskazano również, że Ewa Z. wykorzystując uzależnienie od siebie jako dyrektora ZOO w Poznaniu, poleciła pracownikowi tej placówki złożenie nieprawdziwych zeznań i zatajenie prawdy o wiadomych świadkowi nieprawidłowościach.

Podejrzana nie przyznała się do stawianych jej zarzutów i złożyła obszerne wyjaśnienia, które jak podaje prokuratura pozostają w sprzeczności z dotychczas zebranymi dowodami.

Prokurator zastosował wobec Ewy Z. dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się ze świadkami, a także zawiesił ją w pełnieniu funkcji dyrektora ZOO i zakazał wstępu na jego teren na czas trwania postępowania.

Podejrzanej grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek