Antoni K. skazany za jazdę samochodem pod wpływem marihuany

Sędzia Sądu Rejonowego Warszawa-Wola orzekła wobec Antoniego K. karę roku ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania prac społecznych oraz zakaz prowadzenia pojazdów na trzy lata. Aktor został skazany za prowadzenie samochodu pod wpływem marihuany.

Publikacja: 10.01.2024 18:14

Antoni K. skazany za jazdę samochodem pod wpływem marihuany

Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Podczas rozprawy Antoni K. tłumaczył, że stosuje leczniczą marihuanę, a jego zatrzymanie nie wynikało z ewentualnych nieprawidłowości związanych z jego jazdą samochodem, a anonimowego donosu. Osoba, która miała złożyć donos miała wykorzystać fakt o leczeniu skazanego i oskarżyć go o prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających. 

Mężczyzna dodał, że w ten sposób został zrównany z kierowcami, którzy prowadzą w stanie nietrzeźwości czy też pod wpływem narkotyków. Stosowanie leczniczej marihuany ma znacząco poprawiać jakość życia aktora, przy czym miał on także nigdy nie prowadzić samochodu przed upływem ośmiu godzin od zażycia lekarstwa. 

Sędzia Beata Machowska Nowak wskazała, że zebrany materiał dowodowy w postaci zeznań świadków oraz opinii biegłych nie budzą wątpliwości, ale zachowanie psychomotoryczne sprawcy ma wpływ na popełniony czyn. Przy czym jak wskazała wartość stężenia marihuany w organiźmie miała zostać dwukrotnie przekroczona. 

Czytaj więcej

Antoni Królikowski stanie przed sądem, bo nie płaci alimentów

Jak podkreśliła, znaczenia nie miało także w jaki sposób wymiar sprawiedliwości dowiedział się o zachowaniu skazanego, czy odbyło się to w wyniku donosu czy też działań funkcjonariuszy. Zażywanie leczniczej marihuany jest legalne, natomiast nielegalne jest prowadzenie pojazdów pod jej wpływem, podsumowała sędzia. 

Antoni K. będzie musiał odbywać prace społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie przez okres roku, został zobowiązany do zapłaty siedmiu tysięcy złotych na rzecz  Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej i pokrycie kosztów sądowych. Sąd zakazał mu także prowadzić wszelkich pojazdów na czas trzech lat. Wyrok jest nieprawomocny. 

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność