Nastolatki opuściły sklep bez płacenia za towar - pracownik, który je zatrzymał przekazał, że dziewczynki przeglądały dostępne w sklepie kosmetyki, a następnie schowały wybrany produkt do torebki. Przeszły również przez linie kas bez zamiaru zapłacenia, a chcąc opuścić sklep. 

Pracownik marketu zatrzymał klientki i wezwał funckjonariuszy policji. Nastolatki tłumaczyły swoje zachowanie chęcią realizacji wyzwania, tzw. challenge, które są popularne wśród młodzieży. Challenge polega na realizacji zadania, które jak w tym przypadku nie musi być legalne bądź bezpieczne dla uczestników wyzwania. 

Nastolatki odpowiedzą za swoje zachowanie przed sądem, w wydziale rodzinny i nieletnich na podstawie ustawy o postępowanu w sprawach nieletnich. Sąd będzie mógł zastosować wobec nich m.in.  upomnienie, ale także zobowiązać do naprawienia wyrządzonej szkody, wykonania okreslonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego, czy przeproszenia pokrzywdzonego lub udziału w zajęciach o charakterze wychowawczym.