Policja ostrzega przed fałszywym prokuratorem

Policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego komendy w Starych Babicach prowadzą czynności w sprawie podszycia się pod Prokuratora Rejonowego Warszawa-Śródmieście.

Publikacja: 24.03.2023 10:57

Policja ostrzega przed fałszywym prokuratorem

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Jak czytamy na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego, do pokrzywdzonych telefonują osoby (zdarza się, że mają wschodni akcent) podające się za pracowników Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, bądź za samego Prokuratora Rejonowego Warszawa-Śródmieście i polecają wypłacenie jakiejś sumy pieniędzy oraz dostarczenie jej w wyznaczone miejsce.

Oszuści wykorzystują metodę spoofingu, telefonując do pokrzywdzonych z numeru telefonu Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście (22) 440 66 00.

Zdarzają się przypadki, że oszuści w swoich historiach podają się również za Prokuratora Okręgowego w Warszawie, bądź prokuratorów z innych Prokuratur Rejonowych z terenu m.st. Warszawa.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności, gdy zatelefonuje ktoś, kto podaje się nie tylko za prokuratora, ale i za policjanta, czy nawet członka rodziny i poprosi o pieniądze.

"Pamiętajmy, że prokuratorzy, czy funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych sprawach telefonicznie. Nigdy również nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie, pozostawieniu ich w jakimś miejscu, a także wpłacaniu pieniędzy na nieznane konta" - podkreślają funkcjonariusze.

Czytaj więcej

Dorobek życia oddają fałszywym policjantom
Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Sądy i trybunały
Szefowie wydziałów Izby Karnej Sądu Najwyższego rezygnują
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna