Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w ostatniej chwili zdecydowała o zdjęciu z porządku piątkowych głosowań rewolucyjnych zmian w prawie karnym. Nieoficjalnie mówi się, że powodem była możliwa przegrana w głosowaniu nad odrzuceniem weta Senatu. Także w Zjednoczonej Prawicy nie brakuje przeciwników zmian forsowanych przez ministra Ziobrę. Sejm może odrzucić weto Senatu wobec ustawy bezwzględną większością głosów.

– Od zawsze w Polsce był bardzo silny front obrony przestępców i ludzi, którzy mają różne interesy w tym, by bronić środowiska kryminalne przed zaostrzeniem odpowiedzialności karnej. Dlatego uznaliśmy, że przyjdzie jeszcze czas, by ustawę przegłosować, już po wakacjach – to reakacja Zbigniewa Ziobry na pytanie o powód braku głosowania.

Czytaj więcej

Sejm rozpoczął pracę nad dużą nowelizacją KK. Będzie bezwzględne dożywocie

Senat podjął uchwałę o odrzuceniu noweli w całości. Kwestionował m.in. obniżenie minimalnego wieku odpowiedzialności karnej dzieci do 14 lat; wyeliminowanie kary 25 lat pozbawienia wolności i wprowadzenie kary 30 lat więzienia; wprowadzenie przepadku pojazdu mechanicznego pijanego kierowcy i bezwzględne dożywocie.