Do zabójstwa doszło 3 lutego 2016 r. w mieszkaniu przy Skierniewickiej na Woli w Warszawie. Kajetan P. zadał Katarzynie J., lektorce języka włoskiego, cios nożem w szyję, a następnie poćwiartował jej ciało i przewiózł taksówką do mieszkania na Żoliborzu. Tam podpalił zwłoki i uciekł.

Po 11 dniach Kajetan P. został zatrzymany na Malcie i poddany ekstradycji.  Podczas samolotowej podróży do Polski zaatakował jednego z eskortujących go policjantów. Potem, już w areszcie, dopuścił się ataku na biegłą psycholog.

Podczas przesłuchania P. przyznał się do wszystkich zarzutów, lecz nie okazał skruchy. 

Czytaj więcej

Kajetan P. skazany na dożywocie za zabicie lektorki na warszawskiej Woli

W maju 2018 r. ruszył proces Kajetana P., którego niektóre media nazwały "Hannibalem z Żoliborza". Sąd potraktował 30-letniego bibliotekarza jako szczególnie groźnego przestępcę. Rozprawy toczyły się za zamkniętymi drzwiami w specjalnej,  strzeżonej sali sądu przy ul. Kocjana na Bemowie w Warszawie.

26 stycznia 2021 r. Kajetan P. usłyszał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności z obowiązkiem uczestniczenia w terapii.  Dodatkowo skazany został zobowiązany do zapłaty po 75 tysięcy złotych nawiązki dla ojca i matki zamordowanej. Wyrok Sądu Okręgowego  w Warszawie był jednak nieprawomocny, więc rodzice ofiary nie dostali dotychczas pieniędzy, a skazany, który przebywa w zakładzie karnym w Łodzi, nie uczestniczy w terapii.

Jak dowiedziała się Interia, do Sądu Apelacyjnego w Warszawie wpłynęły dwie apelacje dotyczące styczniowego wyroku. Prokurator zgadza się z wymiarem kary, ale zaskarżył wyrok w całości co do kwalifikacji prawnej na niekorzyść Kajetana P. - uważa, że działając był poczytalny.

Obrona również złożyła apelację, która składa się z kilkudziesięciu stron. Zaskarża wyrok w całości, twierdzi, że został źle uzasadniony i wnosi o jego uchylenie.

Akta sprawy zostały w listopadzie wysłane do biegłych sądowych z zakresu psychiatrii. Obecnie sąd oczekuje na wydanie przez nich opinii.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ