Od 2021 roku wydawane są zielone tablice rejestracyjne dla samochodów elektrycznych lub zasilanych wodorem. Jak donoszą branżowe media, od przyszłego roku nie będą już tak wyjątkowe, bo do polskich wydziałów komunikacji ma zawitać kolejny kolor "blach". Resort infrastruktury pracuje nad nowym rozporządzeniem, które miałoby wejść w życie 1 czerwca 2024 r.

Jak pisze portal auto-swiat.pl, zmiany rozporządzenia w sprawie rejestracji pojazdów to efekt ustawy podpisanej pod koniec sierpnia 2023 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dokument zmieniający niektóre zapisy Prawa o ruchu drogowym wprowadził do niego zupełnie nowe pojęcie – "samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych". Określane w ten sposób pojazdy mają być zwolnione z typowych badań technicznych i dostać tablice rejestracyjne odróżniające się od innych odrębnym kolorem tła.

Portal Interia.pl sugeruje, że wspomnianym nowym kolorem tła miałby być pomarańczowy.

Auto-swiat.pl zauważa, że taki rodzaj tablic rejestracyjnych nie będzie jednak często spotykanym na polskich drogach. Samochody z wyposażeniem dostosowanym do startów w zawodach sportowych (np. klatką bezpieczeństwa) nie będą mogły bowiem legalnie uczestniczyć w codziennym ruchu drogowym.

Czytaj więcej

Ważne zmiany w prawie drogowym. Właściciele aut zaoszczędzą 99,5 zł