Nowe dowody rejestracyjne będą wydawane wszystkim chętnym, którzy złożą wnioski po 1 maja 2022 r. Wystarczy zarejestrować samochód lub wymienić stary dokument.

Zmieni się nie tylko ich wygląd, ale także zabezpieczenia chroniące przed próbami podrobienia. A to za sprawą ustawy z 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych.

Znalazły się w niej specjalne wymagania dotyczące minimalnych zabezpieczeń, jakimi powinny cechować się dokumenty wydawane przez władze publiczne. Dziś dowody nie spełniają ustawowych wymagań. Ustawodawca wprowadził zasadę, że administracja publiczna będzie miała trzy lata na dopasowanie wzoru do nowych standardów. Ustawowe trzy lata miną dokładnie w lipcu. Treść i wygląd dokumentu się nie zmienią. Metamorfozę przejdzie technologia, w której wykonywany jest dokument. Papier półsyntetyczny będzie zabezpieczony chemicznie. W świetle ultrafioletowym nie wykaże już luminescencji. Pojawi się specjalny znak wodny oraz włókna widoczne w świetle dziennym lub ultrafioletowym. Numeracja i personalizacja dokumentu będą wykonywane laserowo. Będzie również tło giloszowe z drukiem irysowym, element irydyscentny w formie napisu PC oraz mikrodruki pozytywowe i negatywowe o treści RZECZPOSPOLITA POLSKA. Dowody rejestracyjne wyprodukowane przed majem 2022 r. będzie można jeszcze odbierać w urzędach do 11 lipca 2022 r.

Starych dowodów rejestracyjnych nie trzeba wymieniać przed upływem terminu ważności.

Czytaj więcej

Wóz "nowy", ale na starych blachach. Nawet z innej części Polski