Na agresywne rasy potrzebne zezwolenie

Właścicielom i opiekunom zwierząt mogą być potrzebne różne wiadomości

Publikacja: 06.01.2010 06:37

Na agresywne rasy potrzebne zezwolenie

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Warto więc wiedzieć, że:

? W Polsce istnieje 91 schronisk dla bezdomnych zwierząt, utrzymywanych przez samorządy oraz fundacje i stowarzyszenia ochrony zwierząt. W schroniskach w Warszawie i pod Warszawą na adopcję czeka 5 tys. zwierząt.

? Działa 59 płatnych hoteli, głównie dla psów i kotów, które można tam umieścić np. na czas urlopu. Warunki ich przyjmowania oraz cenę ustalają właściciele tych placówek.

? Hodowanie lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców wymaga specjalnego zezwolenia. Przewiduje to prawo łowieckie. Wniosek o takie zezwolenie składa się do starosty.

? Zezwolenia wymaga również posiadanie psa z tzw. rasy uznawanej za agresywną. Rozporządzenie z 2003 r. ministra spraw wewnętrznych i administracji wylicza dziesięć takich ras. Wniosek o wydanie zezwolenia składa się w gminie. Za prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa takiej rasy bez zezwolenia grozi areszt lub grzywna, a także przepadek zwierzęcia.

? Myśliwy tylko wtedy ma prawo odstrzelić psa lub kota, gdy ma upoważnienie wydane przez zarządcę obwodu łowieckiego; pies czy kot muszą być bez opieki i wykazywać oznaki zdziczenia; żyć ponad 200 m od zabudowań mieszkalnych; muszą także stanowić zagrożenie dla zwierząt dziko żyjących, a więc znajdować się w terenie, gdzie przebywa taka zwierzyna. Wszystkie te przesłanki muszą wystąpić łącznie. Niejednokrotnie pseudomyśliwi nadużywają prawa do odstrzału.

? Posłowie – członkowie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt – zaapelowali do ministrów sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji o konkretne działania w ochronie zwierząt. Proponują system monitorowania przypadków nieprzestrzegania ustawy o ochronie zwierząt, określenie powodów, dla których orzekane kary są w większości niskie lub w ogóle nie są wymierzane. Postulują zmiany w programie szkolenia policji i wkładkę do kalendarza policyjnego z podstawowymi informacjami dotyczącymi przestępstw przeciwko zwierzętom. Potrzebne jest współdziałanie policji z organizacjami społecznymi.

? Rada gminy może uchwalić program zapobiegający bezdomności zwierząt, obejmujący w szczególności ich sterylizację albo kastrację, poszukiwanie nowych właścicieli, usypianie ślepych miotów.

Warto więc wiedzieć, że:

? W Polsce istnieje 91 schronisk dla bezdomnych zwierząt, utrzymywanych przez samorządy oraz fundacje i stowarzyszenia ochrony zwierząt. W schroniskach w Warszawie i pod Warszawą na adopcję czeka 5 tys. zwierząt.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne