Zawarłem ugodę w sądzie, w której zgodziłem się na na spłatę mojej części nieruchomość. Biegły sądowy wycenił jej wartość na 360 000 PLN. Sąd zawarł w ugodzie zdanie, że jeśli osoba ta nie zapłaci wymienionej kwoty, to będę mógł wszcząć windykację komorniczą. Jak to zrobić i na czym ma polegać ta windykacja?
- pyta czytelnik
Aby wszcząć postępowanie egzekucyjnego, należy dysponować tzw. tytułem wykonawczym, którym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzule wykonalności (art. 776 kodeksu postępowania cywilnego). W przypadku czytelnika takim tytułem egzekucyjnym jest ugoda zawarta przed sądem, która stwierdza istnienie i treść roszczenia wierzyciela oraz istnienie i treść zobowiązania dłużnika.
Zanim jednak nasz czytelnik skieruje wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika, musi najpierw tytuł egzekucyjny zaopatrzyć w klauzulę wykonalności, która powinna zawierać stwierdzenie, że tytuł ten uprawnia do egzekucji i nadaje się do wykonania. Aby go uzyskać, musi jeszcze przed wszczęciem egzekucji, wystąpić do sądu pierwszej instancji w myśl art. 781 § 1 k.p.c. z odpowiednim wnioskiem. Sąd rozpoznaje go w terminie 3 dni od dnia jego złożenia.
Jeżeli tytułem egzekucyjnym jest orzeczenie sądu czy ugada, tak jak w przypadku naszego czytelnika, klauzulę wykonalności umieszcza się na wypisie orzeczenia.