Od najbliższej soboty organizatorzy meczów piłki nożnej muszą zapewnić identyfikację wszystkich kibiców. Tego dnia wchodzi w życie część nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Wszystkie stadiony, na których odbywać się będą mecze piłki nożnej ligi zawodowej (ekstraklasy), muszą zostać wyposażone w kompatybilne elektroniczne systemy służące do identyfikacji osób i sprzedaży biletów. Każdy taki klubowy system powinien zostać połączony z centralnym, za który odpowiada Ekstraklasa SA. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo podczas meczów i ułatwić egzekucję zakazów stadionowych.

Do tej pory zaledwie sześć klubów ekstraklasy na 16 dostosowało się do nowych przepisów i identyfikuje kibiców za pomocą systemu. Są to: Legia Warszawa, Polonia Warszawa, Jagiellonia Białystok, PGE GKS Bełchatów, KGHM Zagłębie Lubin i Lechia Gdańsk.

– W naszej bazie mamy 140 tys. kibiców – mówi „Rz" Michał Kocięba, rzecznik Legii. I dodaje, że zaletą uruchomienia systemu jest nie tylko bezpieczeństwo na stadionie, ale i ułatwienia w zakupie biletów, np. przez Internet.

Co z pozostałymi klubami?

– Wdrażają systemy – zapewnia Adrian Skubis, rzecznik Ekstraklasy SA.

198 zakazów stadionowych nałożyły kluby piłkarskie

– Prace nad systemem ukończył Ruch Chorzów – zapewnia Donata Chruściel, rzecznik prasowy klubu.

Do centralnego systemu podłączy się niebawem Lech Poznań.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

– Pierwszy mecz gramy pod koniec listopada, ale na pewno nie pozwolimy sobie na łamanie prawa – zapewnia Joanna Dzios, rzecznik Lecha.

Co z klubami, których systemy nie zadziałają w najbliższą sobotę?

1801 pseudokibiców znalazło się do dziś w policyjnym rejestrze osób ukaranych przez sądy zakazami stadionowymi

– Nie ma zagrożenia dla zaplanowanych meczów. Kluby do końca tegorocznych rozgrywek mogą korzystać z praw nabytych, czyli pozwoleń na organizację imprez masowych – zapewnia Adrian Skubis. Problem pojawi się dopiero w połowie lutego 2012 r., kiedy zacznie się nowy sezon. Jeśli do tego czasu klub nie podłączy się do centralnego systemu, może nie dostać zgody na organizację imprezy masowej.

Więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

»

Twoje prawo

»

Bezpieczeństwo

Zobacz poradnik:

Prawo dla Ciebie » Poradniki prawne » Poradnik kibica