Zamiast tradycyjnej kolędy, błogosławienie nowych domów i mieszkań. Zamiast odwiedzin w okresie wigilijno-noworocznym, wizyta duszpasterska odsunięta "na lepsze czasy". Część diecezji ogłosiła już, jak będzie wyglądać tegoroczna kolęda. Jak informuje Onet, część diecezji już ogłosiła decyzję. Inne wciąż czekają z ostateczną decyzją i śledzą dane resortu zdrowia dotyczące liczby zakażeń koronawirusem.

Decyzję o odwołaniu tegorocznej kolędy podjęły m.in. archidiecezja katowicka i poznańska.

- W diecezji bielsko-żywieckiej nie organizujemy w tym roku odwiedzin duszpasterskich rodzin w tradycyjnym okresie - informuje biskup Roman Pindel. Kuria informuje, że kolęda odbędzie się "kiedy pozwolą na to warunki sanitarne".

- Z racji na trwającą pandemię istnieje konieczność zmiany sposobu oraz ewentualnie czasu, kiedy mogłaby być zrealizowana - mówi Onetowi dyrektor biura prasowego archidiecezji krakowskiej.

W Polsce przyjął się zwyczaj odwiedzania przez księży mieszkań i domów parafian. Kolęda, zwana także wizytą duszpasterską rozpoczyna się w okresie świątecznym i kończy się najpóźniej 2 lutego, czyli w święto Ofiarowania Pańskiego. W dużych parafiach wizyty duszpasterskie odbywają się również po tym terminie.

Czytaj więcej na onet.pl