„Chciałbym Was bardzo przeprosić za krzywdę, której doznaliście ze strony Państwa Polskiego. Bardzo doceniamy Waszą działalność. Czujemy się zobowiązani, jeżeli chodzi o dalsze działania. Możecie liczyć na maksymalne wsparcie w ramach prac Ministerstwa Sprawiedliwości, prokuratury i moje jako Prokuratora Generalnego” – powiedział minister Adam Bodnar podczas czwartkowego spotkania z organizacjami działającymi na rzecz osób LGBT+

W spotkaniu wzięły udział organizacje: Fundacja Basta, Kampania Przeciw Homofobii, Koalicja Miast Maszerujących, Lambda Warszawa, Miłość Nie Wyklucza, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Tranzycja.pl.

Resort sprawiedliwości poinformował w komunikacie, że najważniejszym tematem poruszonym podczas spotkania była nowelizacja Kodeksu Karnego w zakresie zwalczania nienawiści (w tym mowy nienawiści). Omówiono także możliwości zmian prawnych nieustawowych, sprawy sądowe i zaangażowanie Prokuratora Generalnego, a także inne działania, w tym: SLAPPy, przyszłość Funduszu Sprawiedliwości, rozliczenia kampanii anty-LGBT+, postępowania skargowe przed Komisją Europejską oraz dostępność w komunikacji z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości.

Minister podkreślił, że dla każdego z uczestników aktywizm obywatelski w ostatnich latach był trudny. – To nie tylko kwestia poświęcenia i realizowania swojej misji, ale też kwestia ataków personalnych – ocenił minister Adam Bodnar.

Czytaj więcej

Bodnar cofa wniosek Ziobry do Sądu Najwyższego. Chodzi o osoby transpłciowe