Jest nowy ranking polskich szkół przyjaznych LGBT+

W środę ogłoszono wyniki piątej edycji "Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+". Pierwsze miejsce zajęło Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska

Publikacja: 10.05.2023 12:51

Jest nowy ranking polskich szkół przyjaznych LGBT+

Foto: Adobe Stock

Organizatorzy podkreślają, że tegoroczny ranking dotarł do ponad 2000 szkół. Jak czytamy w informacji prasowej, niemal 20 tysięcy uczniów i uczennic oceniło swoje placówki pod kątem otwartości i bezpieczeństwa swoich rówieśników LGBTQ+.

W krajowym zestawieniu pierwsze miejsce zajęło Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska, drugie – 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” z Warszawy, a trzecie – XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego z Warszawy.

Organizatorzy rankingu zwracają uwagę, że jedynie trzy szkoły z mniejszych miejscowości znalazły się w pierwszej trzydziestce zestawienia. Są to: I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźle (miejsce 7) oraz Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale (miejsce 30). W poprzednich latach liceów spoza dużych ośrodków miejskich było więcej.

Czytaj więcej

Tęczowy, biały, pomarańczowy – czy w szkole w ogóle potrzebna jest ta dyskusja?

W ramach rankingu pytano młodych ludzi o kluczowe kryterium wyboru szkoły. "Wyniki pokazują, że otwartość szkoły, akceptująca atmosfera oraz troska o zdrowie psychiczne stoją na równym poziomie (łącznie około 25%) co poziom nauczania placówki przy wyborze szkoły (25%). Ponadto, bardzo często szkoły, które wspierają społeczność LGBTQ+ są także otwarte na każdą różnorodność. Analogiczny związek widać w przypadku szkół, w których zgłaszana jest dyskryminacja społeczności LGBTQ+ i dyskryminacji z innych przyczyn" - czytamy w komunikacie prasowym.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału