230 tys. Polaków dostanie wezwanie do wojska. Kogo zwolnią?

66 dni roboczych potrwa w tym roku rozpoczęta 17 kwietnia kwalifikacja wojskowa. W tym roku wezwanie na komisję poborową dostaną wszyscy mężczyźni urodzeni w 2004 r., ale nie tylko.

Publikacja: 18.04.2023 15:30

230 tys. Polaków dostanie wezwanie do wojska. Kogo zwolnią?

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

O tym, kto jest zdolny do służby w wojsku, zdecyduje komisja lekarska.

Wezwanie do stawienia otrzymają też:

- mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy do tej pory nie wzięli udziału w kwalifikacji wojskowej i w związku z tym nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

-  mężczyźni, którzy w latach 2021-2022 zostali uznani za czasowo niezdolnych do służby wojskowej - otrzymali kategorię B, a termin ich „niezdolności” kończy się przed upływem terminu tegorocznej kwalifikacji, czyli przed końcem czerwca. Komisja przedłuży ich niezdolność lub też podniesie kategorię z powodu poprawy stanu zdrowia;

-  mężczyźni, którzy w latach 2021-2022 zostali uznani za czasowo niezdolnych do służby wojskowej, a termin tej niezdolności kończy się po upływie terminu tegorocznej kwalifikacji (czyli po 30 czerwca), jeśli wystąpili z takim wnioskiem;

- kobiety urodzone w latach 1999-2004, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia wyższe lub naukę w szkołach policealnych na kierunkach przydatnych Siłom Zbrojnym RP, np. medycznych, weterynaryjnych, psychologicznych, ratownictwa medycznego;

- wszyscy, którzy zainteresowani są służbą wojskową w wieku 18-60 lat.

Czytaj więcej

Komisje wojskowe wezwą w kwietniu młodych mężczyzn

Co zabrać ze sobą na kwalifikację wojskową? Dowód osobisty lub paszport, dokumenty potwierdzające wykształcenie (zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki), posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia (np. prawo jazdy) oraz posiadaną dokumentację medyczną.

Komisja poborowa sprawdzi tożsamość, wykona badanie psychologiczne i lekarskie, przeprowadzi wywiad na temat chorób przewlekłych. Poborowy otrzyma kategorię zdolności do służby wojskowej i wstępne przeznaczenie do poszczególnych form służby. Zostanie mu też przekazana informacja o możliwości wstąpienia do wojska. Dane osobowe zostaną wprowadzone  do ewidencji wojskowej. Zdolnemu/zdolnej do służby w wojsku zostanie nadany stopień szeregowego. Następnie osoba taka zostanie przeniesiona do tzw. pasywnej rezerwy.

Jako niezdolne do służby wojskowej (kategoria D lub E) zostaną zakwalifikowane osoby, u których komisja stwierdzi schorzenie lub przypadłość z listy opublikowanej jako załącznik do rozporządzenia ministra obrony narodowej z 7 czerwca 2022 r.  w sprawie orzekania o zdolności do służby wojskowej i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. z 13 czerwca 2022 r., poz. 1243; https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001243/O/D20221243.pdf)

Może to być m.in. wzrost poniżej 155 cm z zaburzeniami proporcji budowy ciała, otyłość III stopnia, przewlekłe choroby skóry, znaczna wada wzroku, skolioza II i III stopnia, przewlekła astma oskrzelowa, nadczynność tarczycy czy cukrzyca, a także transseksualizm.

O tym, kto jest zdolny do służby w wojsku, zdecyduje komisja lekarska.

Wezwanie do stawienia otrzymają też:

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo drogowe
Tragiczny wypadek na A1 - są nowe fakty. Ziobro: BMW jechało 253 km/h
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Prawo karne
Ważne dla kierowców: nowy typ przestępstwa od 1 października
Prawo karne
Kierowca autobusu przejechał 19-latkę. Usłyszał wyrok za zabójstwo
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy