Różowa skrzyneczka to fundacja, której za cel obrała walkę z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higienycznych dla osób podczas menstruacji. Pierwsza skrzynka zawisła w 2019 roku w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu, od tej pory nowe skrytki regularnie pojawiają się w kolejnych miejscach przestrzeni publicznej, takich jak szkoły, bursy, szpitale, a nawet kina, biblioteki i teatry. Sama fundacja wskazuje iż do akcji włączają się także samorządy terytorialne - największe, Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk, ale także te mniejsze, jak Kołobrzeg, Olsztyn czy Legnica i powiat trzebnicki. 

Działania fundacji popiera także Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek, który podejmuje kolejne działanie w ramach walki z ubóstwem menstruacyjnym - zgłosił postulat umieszczenia różowych skrzyneczek w każdej szkole i placówce edukacyjnej w Polsce do ministra edukacji Przemysława Czarnka. 

Czytaj więcej

Darmowe podpaski w każdej szkole. Będzie projekt ustawy

W informacji opublikowanej przez biuro RPO większość nastolatek doświadczyła, doświadcza bądź doświadczy nieprzyjemności związanych z wystąpieniem okresu, od rezygnacji z dodatkowych aktywności, w tym zajęć lekcyjnych - Ponad połowa ankietowanych dziewcząt nie poszła do szkoły z powodu miesiączki (54%). 1 na 5 dziewcząt (21%) musiała wyjść ze szkoły wcześniej z powodu braku środków higienicznych w czasie miesiączki, a co dziesiąta z tego powodu nie wyszła w ogóle z domu, mówi oświadczenie RPO. 

Nastolatki doświadczają trudności związanych nie tylko z brakiem dostępu do środków, ale niemożnością skorzystania z łazienki w czasie lekcji, czy też wyśmiewania przez rówieśników, a nawet złego traktowania z ich strony ze względu na fakt iż przeżywają miesiączkę. Rzecznik widzi jedno rozwiązanie takiego zachowania - prócz darmownych środków higienicznych, wprowadzenie odpowiedniej edukacji seksualnej i poruszanie w jej zakresie tematu menstruacji, tak by nie czynić z niej tabu. 

Czytaj więcej

RPO przeciwny różnym stawkom podatku VAT na artykuły menstruacyjne