Z powodu obostrzeń związanych z pandemią stoki narciarskie nie działają. Są zamknięte do 17 stycznia. A co z wyciągami? – Mamy otwarty wyciąg, ponieważ wozi on turystów na wieżę widokową – informuje ośrodek narciarski w Krynicy-Zdroju.

Z podobnych – turystycznych – powodów działają wyciągi w Zakopanem, Szczawnicy czy innych górskich miejscowościach. Narciarze z nich jednak nie skorzystają.

Czytaj także: Wyciągi mogą działać? Rząd odpowiada

Od 27 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. stoki narciarskie mogą funkcjonować jedynie dla sportowców przygotowujących się do zawodów. Same wyciągi czy kolejki linowe mogą pozostać czynne. Piotr Müller, rzecznik rządu, twierdzi, że mogą działać, ale jedynie w celach transportowych.

Jak to jest z tymi wyciągami? Właścicielka jednego ze stoków była zaskoczona pytaniem. Stwierdziła, że w jej ośrodku narciarskim otworzenie wyciągu nie ma sensu, gdy z funkcjonowania zostały wyłączone stoki.

– Nie mamy punktów widokowych ani trasy do przejścia w atrakcyjne miejsca –tłumaczy.

W Szczyrku uważają, że prawo jasno zabrania obsługi ośrodka narciarskiego, więc trzeba się do niego stosować.

– Nasze trasy narciarskie wraz z infrastrukturą narciarską, taką jak szkoła, wypożyczalnie i serwisy, pozostają zamknięte – usłyszała „Rzeczpospolita".

W jednym z ośrodków narciarskich w Krynicy-Zdroju dowiedzieliśmy się, że wyciąg działa, ponieważ przewozi turystów na górę z wieżą widokową.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Na podobnych zasadach działają gondole Polskich Kolei Linowych. Stanowią bowiem środek transportu. Z informacji podanych na stronie PKL wynika, że działa kolejka na Gubałówkę, Jaworzynę Krynicką i górę Żar. Z powodu silnych wiatrów nieczynna jest kolejka na Kasprowy Wierch.

A jak jest za granicą, np. we Włoszech? Tam z powodu pandemii Covid-19 sezon zimowy jest inny niż w poprzednich latach. Narciarze muszą się stosować do wprowadzonych przez rząd i władze lokalne zasad reżimu sanitarnego, które mają zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Tamtejsze ośrodki narciarskie są zamknięte do 17 stycznia. Do tego czasu stacje umożliwiają korzystanie z wyciągów wyłącznie profesjonalnym zawodnikom. W ścisłym reżimie sanitarnym ośrodki narciarskie będą znów mogły przyjmować narciarzy rekreacyjnych od 18 stycznia (chyba że okres ten zostanie przedłużony).