W rozporządzeniu z 21 grudnia 2020 r. jest błąd? Wyciągi mogą działać?

W rozporządzeniu z 21 grudnia 2020 r. ws. ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii znalazł się błąd ws. funkcjonowania kolejek linowych i wyciągów - donosi Money.pl. Do sprawy odniósł się rząd. W rozmowie z onet.pl rzecznik rządu wyjaśnia, że z wyciągów innych niż narciarskie można korzystać.

Aktualizacja: 29.12.2020 12:10 Publikacja: 29.12.2020 10:16

W rozporządzeniu z 21 grudnia 2020 r. jest błąd? Wyciągi mogą działać?

Foto: Adobe Stock, dziennikustaw.gov.pl

Z wypowiedzi mec. Piotra Schramma dla money.pl wynika, że stoki mogą działać dalej. Prawnik dopatrzył się błędu w rządowym dokumencie. - W rozporządzeniu znalazł się jedynie numer PKD, który dotyczy stoków narciarskich (93.0). Zabrakło natomiast PKD kolejek linowych i wyciągów, które mają numer 49.39.Z - wyjaśnił.

§10 ust. 15 rozporządzenia stanowi:

Do dnia 17 stycznia 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne po spełnieniu łącznie następujących warunków:

1) wyłącznie w przypadku sportu zawodowego w rozumieniu art. 2 pkt 143 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.3)) lub zawodników pobierających stypen- dium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1133), lub za- wodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy, lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy;

2) ich organizowania bez udziału publiczności.

Czytaj także: Nowe obostrzenia - czego nie można od poniedziałku?

Odmiennego zdania jest adwokat Paweł Gołębiowski z Nowego Targu. Mecenas w przekazanej opinii dla turystyka.rp.pl twierdzi, że nie można się zgodzić z sugestią, że Rada Ministrów, wydając rozporządzenie z chęcią unieruchomienia działalności wyciągów narciarskich, odwołała się do niewłaściwego kodu PKD.

- Ośrodek narciarski nie służy celom transportowym, a właśnie celom rekreacyjnym, turystycznym i sportowym (infrastruktura ośrodka narciarskiego służy przecież uprawianiu narciarstwa) – co ma swoje odzwierciedlenie w PKD z działu 93 - wyjaśnił Gołębiowski.

- Co innego w przypadku kolei o charakterze stricte transportowym (służącym ogólnym potrzebom transportowym) – wtedy mamy do czynienia z transportem i kodem PKD 49.39. W przypadku ośrodków narciarskich – właściwy jest jednak dział 93 PKD - dodał.

Czytaj więcej: Prawnik: Rząd pomylił kod PKD. Rozporządzenie nie zamyka wyciągów 

 

Odpowiedź rządu

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z onet.pl podkreślił, że o błędzie nie może być mowy. 

- W Polsce działalność stoków jest objęta przez inny dział PKD w sekcji rozrywka i rekreacja - powiedział. Zdaniem rządu znajdujące się na nich wyciągi są z nią związane, dlatego zgodnie z rozporządzeniem mają pozostać zamknięte. Müller podkreślił, że do 17 stycznia nie można korzystać ze stoków. Inaczej wygląda sprawa wyciągów i kolejek. Te mogą działać, ale jedynie w celach transportowych.

Obostrzenia od 28 grudnia 2020 r.

Przypomnijmy, że w poniedziałek 28 grudnia 2020 r. weszły w życie przepisy wprowadzające tzw. drugą kwarantanne narodową. Obostrzenia dotyczą m.in. zgromadzeń, przemieszczania się, działalności galerii handlowych, możliwości pobytu w hotelach, a także uprawiania sportu i rekreacji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami stoki narciarskie będą dostępne tylko dla zawodowców i rywalizujących w zawodach z wyłączeniem udziału publiczności. Wypożyczalnie sprzętu zimowego będące częścią obiektu będą zamknięte.

Utrudnienia mają potrwać do 17 stycznia, czyli do zakończenia ferii zimowych.

Z wypowiedzi mec. Piotra Schramma dla money.pl wynika, że stoki mogą działać dalej. Prawnik dopatrzył się błędu w rządowym dokumencie. - W rozporządzeniu znalazł się jedynie numer PKD, który dotyczy stoków narciarskich (93.0). Zabrakło natomiast PKD kolejek linowych i wyciągów, które mają numer 49.39.Z - wyjaśnił.

§10 ust. 15 rozporządzenia stanowi:

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami