- Z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnione będą osoby zaszczepione przeciw COVID-19 - czytamy na stronie rzecznika. Oznacza to jednak osoby tzn. które otrzymały pełny cykl szczepień, czyli złożony z dwóch dawek. Eksperci biura Rzecznika Praw Obywatelskich wyjaśniają, że osoby, które przyjęły tylko pierwszą z dawek znajdują się w trakcie szczepienia i nie są osobami zaszczepionymi w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów. Z konieczności przebywania w odosobnieniu zwolnione są także osoby poświadczające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 - dodają. 

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Oprócz tego będą wystawiane tzw. kody QR, które będą do pobrania z Internetowego Konta Pacjenta. A jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, wówczas będzie mógł pobrać z punktu szczepień wydruk potwierdzający, tzw. paszport osoby zaszczepionej. Będzie on potwierdzał, że osoba jest zaszczepiona i może korzystać z uprawnień, które przysługują osobom zaszczepionym. Kod QR będzie wystawiany po zaszczepieniu drugą dawką.

Czytaj także: Koronawirus. Czy wszyscy domownicy przechodzą na kwarantannę

Zatem w odpowiedzi na pytanie, w tej sytuacji nauczyciel zaszczepiony jedną dawką szczepionki zostanie skierowany na obowiązkową kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną COVID-19.

podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 367).