Przedszkole w gminie Bartniczka w woj. kujawsko-pomorskim funkcjonowało początkowo w publicznej szkole podstawowej. W 2001 r. Rada Gminy podjęła uchwałę o likwidacji szkoły i przekazaniu jej wraz z budynkiem i wyposażeniem Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie do prowadzenia niepublicznej szkoły podstawowej.
Zamknięta droga
W 2013 r. uchwałę zmieniono, wyłączając z przekazania oddział przedszkolny. Zdaniem Rady z przepisów ustawy o systemie oświaty wynika, że oddział przedszkolny istniejący w szkole podstawowej nie wchodzi w jej strukturę organizacyjną. Oddziały przedszkolne funkcjonujące w gminie przy każdej ze szkół publicznych zapewniają przedszkole nawet trzylatkom.
Wiesława P. i kilkunastu mieszkańców Bartniczki zaskarżyło zmienioną uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Zarzucili, że pozbawiono ich prawa do wolności wyboru dla swoich dzieci innych szkół niż publiczne oraz prawa do zapewnienia dzieciom nauczania wiary katolickiej.
Domagali się stwierdzenia nieważności zmienionej uchwały jako podjętej z rażącym naruszeniem ustaw: o systemie oświaty i o samorządzie gminnym.
WSA uznał jednak, że skarżący nie mają interesu prawnego, i oddalił ich skargę, nie oceniając jej merytorycznie. Zmieniona uchwała nie pozbawia ich dzieci dostępu do przedszkola, gdyż działa wiele innych, ani możliwości wychowywania religijnego zgodnie z własnymi przekonaniami – stwierdził sąd. Nie doszło więc do naruszenia konstytucji.