Ranking Firm Doradztwa Podatkowego 2018: najlepsi specjaliści - rekomendacje

Po raz pierwszy wybraliśmy najlepszego eksperta w dziedzinie doradztwa transakcyjnego. Został nim Łukasz Kupryjańczyk (Thedy & Partners).

Publikacja: 27.06.2018 17:05

Ranking Firm Doradztwa Podatkowego 2018: najlepsi specjaliści - rekomendacje

Foto: 123RF

O pozycji firm doradztwa podatkowego decyduje nie tylko silny zespół, ale też pracujący dla nich wybitni specjaliści. To ich nazwiska przyciągają klientów.

Czytaj także: Znamy największe firmy doradztwa podatkowego

W tej kategorii rankingu przyznajemy nagrody za indywidualne osiągnięcia w poszczególnych dziedzinach prawa podatkowego. Prezentujemy specjalistów, którym udało się zdobyć największe uznanie środowiska. O wskazanie najlepszych ekspertów prosiliśmy ich konkurentów.

Czytaj także: Największe firmy podatkowe według przychodów

W tym roku po raz pierwszy uwzględniamy wskazania na własną firmę lub osobę. Uczestnicy mogli zaprezentować tylko jednego eksperta z własnej kancelarii, w jednej wybranej dziedzinie prawa podatkowego.

Po raz pierwszy wybieramy też najlepszych specjalistów w nowej kategorii – doradztwie transakcyjnym. Liderem został Łukasz Kupryjańczyk, wspólnik w Thedy & Partners. 

– Doradzaliśmy przy wielu transakcjach, w tym kilku na rynku nieruchomości, których wartość przekroczyła miliard złotych. W tej dziedzinie doradztwa bardzo ważne jest doświadczenie, elastyczność ?i szybkość reagowania – mówi Kupryjańczyk. Zaznacza, że mimo iż zespół kancelarii ciągle się rozrasta, jej wspólnicy są zawsze blisko klientów.

Rekomendację w kategorii doradztwa transakcyjnego uzyskali Marek Kolibski (KNDP), Cezary Przygodzki (Dentons) i Paweł Toński (Crido Taxand). Cezary Przygodzki doradzał przy nagrodzonej przez „Rzeczpospolitą" transakcji refinansowania Warsaw Spire.

W VAT, jak przed rokiem, najlepszy był Jerzy Martini (Martini i Wspólnicy) oraz Paweł Fałkowski (Alto) i Tomasz Michalik (MDDP). Rekomendacje uzyskali zaś Andrzej Kapczuk (Thedy & Partners) oraz Roman Namysłowski (Crido Taxand).

Nasz ranking pokazuje również, że coraz wyższą pozycję na rynku zdobywają wyspecjalizowane kancelarie. Potwierdza to przykład ekspertów w akcyzie. Liderami w tej dziedzinie zostali po raz kolejny Szymon Parulski (Parulski i Wspólnicy) i Krzysztof Rutkowski (KDCP).

– Zapotrzebowanie na specjalistyczne doradztwo podatkowe znacznie wzrosło ?w ostatnich latach, m.in. ze względu na ciągłe zmiany przepisów i skomplikowanie otoczenia prawno-podatkowego przedsiębiorców – mówi Krzysztof Rutkowski, partner w KDCP.

Liderzy muszą jednak ciągle pamiętać o konkurencji. Rekomendacje w akcyzie uzyskali: Marta Szafarowska (Gekko Taxens) i Marcin Zimny (Zimny Doradcy Podatkowi).

W PIT najlepszy był – podobnie jak przed rokiem – Andrzej Marczak (KPMG). Wyróżnieni zostali: Adam Allen (Thedy & Partners), Jacek Bajson (ETL) i Andrzej Taudul (Paczuski Taudul).

Nie udało się natomiast wyłonić lidera w CIT. Rekomendację uzyskali prof. Adam Mariański (Mariański Group) ?i Rafał Kowalski (BDO).

W postępowaniach podatkowych najlepszy okazał się Andrzej Puncewicz (Crido Taxand) oraz Lesław Mazur (Thedy & Partners) i Agnieszka Tałasiewicz (EY).

W międzynarodowym prawie podatkowym zwyciężyli – tak jak przed rokiem – Kamil Lewandowski (Alto) i Michał Thedy (Thedy & Partners). Rekomendowani zostali Marcin Jamroży (Rödl & Partner) i Katarzyna Klimkiewicz-Deplano (Advicero Tax).

W podatku od nieruchomości od lat jako najlepszy wskazywany jest Michał Nielepkowicz, który w 2017 r. dołączył do grona wspólników Thedy & Partners. Wcześniej prowadził kancelarię pod swoim nazwiskiem. Rekomendację uzyskał Wojciech Pławiak (KDCP).

Niespodzianek nie ma również w cenach transferowych. Najlepszym doradcą w tej dziedzinie została po raz kolejny Ewelina Stamblewska-Urbaniak (Crido Taxand). Warto przypomnieć, że zespół cen transferowych Crido Taxand konsultuje z przedstawicielami Ministerstwa Finansów kwestie interpretowania przepisów cen transferowych. Wyróżniony został Grzegorz Młynarczyk (Sendero).

REKOMENDACJE - NAJLEPSI SPECJALIŚCI

Kliknij tabelę

Zobacz wyniki 12. edycji Rankingu

O pozycji firm doradztwa podatkowego decyduje nie tylko silny zespół, ale też pracujący dla nich wybitni specjaliści. To ich nazwiska przyciągają klientów.

Czytaj także: Znamy największe firmy doradztwa podatkowego

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej