Kukiz'15: PiS może nas poprzeć ws. TK

Złożyliśmy projekt ustawy podwyższający większość konieczną do wyboru sędziów TK do 2/3 i dostaliśmy sygnał od PiS w osobie Janusza Wojciechowskiego, że byliby skłonni poprzeć nasz projekt ustawy. Partia .Nowoczesna też to popiera – powiedział w „Jeden na Jeden” Stanisław Tyszka z KUKIZ’15.

Aktualizacja: 15.12.2015 08:45 Publikacja: 15.12.2015 08:34

Stanisław Tyszka

Stanisław Tyszka

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

- Rząd powinien opublikować orzeczenie TK, ale obecne uwarunkowania zostawiają KPRM pewną swobodę. Trzeba ustalić tak jasne reguły, żeby nie było co chwila takich wątpliwości, trzeba to zrobić na poziomie konstytucji - powiedział poseł KUKIZ’15 w TVN24.

Poseł podkreślił, że doniesienia o kształcie nowej ustawy proponowanej przez PiS świadczą o zaciętości partii i tym, że nie chce kompromisu w sprawie.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” jeszcze we wtorek Sejm może uchwalić nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, autorstwa PiS.

- Mam nadzieję, że PiS nie będzie brnęło w rozwiązania siłowe. Sposób wyboru sędziów przez PiS oceniamy
jako zły i skandaliczny, nie mieliśmy czasu na zapoznanie się z tymi kandydaturami. Nikt tych sędziów nie znał – powiedział Tyszka.
 
- Proponujemy, żeby o zgodności ustawy o TK z konstytucją orzekał Sąd Najwyższy. Wtedy TK nie będzie sędzią we własnej sprawie. Zastanawiamy się, czy dobrym sposobem wyjścia nie jest wpisanie do konstytucji nowego składu TK w liczbie 18 sędziów. Można by dokooptować tych 3 wcześniej wybranych sędziów – dodał.

 

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr