Minister sprawiedliwości – prokurator generalny powołuje nowe działy do spraw wojskowych w prokuraturach w kraju. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił do Rządowego Centrum Legislacji. Zagrożenie interesów Polski ze strony Federacji Rosyjskiej, jakie pojawiło się za sprawą wojny napastniczej w Ukrainie, zredefiniowało potrzeby szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Modernizacja armii, zakup nowej generacji uzbrojenia oraz stopniowe zwiększanie stanu liczebnego Sił Zbrojnych Polski (docelowo 300 tys. żołnierzy) każą rozbudować pion wojskowy prokuratury, aby mógł zapewnić przestrzeganie dyscypliny wojskowej przez żołnierzy. Tym razem chodzi o dział do spraw wojskowych w Prokuraturze Rejonowej Łódź-Polesie w Łodzi. Za takim rozwiązaniem przemawia przede wszystkim potencjał obronny województwa łódzkiego i jego perspektywy rozwojowe.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Kolejna tykająca bomba w sądownictwie

W województwie jest wiele jednostek i instytucji wojskowych, m.in.: 25. Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku, 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej czy Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Łódź jest też trzecim co do wielkości ośrodkiem miejskim w Polsce.

Zmniejszenie obszaru właściwości działu do spraw wojskowych w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Ursynów w Warszawie (do którego należała Łódź) ma poprawić efektywność pracy prokuratorów, którzy będą mogli skoncentrować się na obszarze województwa mazowieckiego bez angażowania się w czynności na terenie województwa łódzkiego.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne